Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Alkoholizm w rodzinie a otyłość

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych sugerują, że osoby mające do czynienia z problemem alkoholowym w rodzinie są bardziej narażone na otyłość.

Badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis stwierdzili, że istnieje bezpośrednie powiązanie między otyłością a uzależnieniem. Odkryto, że alkoholizm często nie prowadzi do nadużywania wysokoprocentowych trunków przez innych członków rodziny, ale sprawia, że sięgają zamiast tego po jedzenie, a tym samym znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia u nich problemów z wagą.

Badanie objęło 2 ankiety przeprowadzone z udziałem ponad 75,000 osób (jedna odbyła się we wczesnych latach 90-tych, a druga 10 lat później). Zebrane dane sugerują, że osoby, które zetknęły się z problemem alkoholowym w rodzinie świadomie unikają popełniania tych samych błędów, ale wciąż mogą borykać się ze schematem uzależnienia, które przybiera po prostu inną formę. W tym przypadku są to kaloryczne i wysokocukrowe pokarmy, których konsumpcja stymuluje te same partie mózgu (tzw. ośrodek nagrody), co alkohol i narkotyki.

Dr. Richard Grucza ostrzega również, że na problem dużo bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. Z analizy ankiet wynika, że kobiety, które zetknęły się z problemem alkoholowym w rodzinie są aż o 49 procent bardziej zagrożone otyłością niż kobiety, które z takim problemem nigdy nie miały do czynienia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. obywatelmarta

    wszystko zależy od tego jaką kto ma silną wolę i psychikę. Jeśli popadamy z nałogu w nałóg (bo zajadanie się zamiast alkoholu to również nałóg), to raczej mało prawdopodobne żebyśmy umieli sobie sami pomóc. Praca z terapeutą w ośrodku leczenia uzależnień, np takim jak http://nowy-dzien.pl/ może być pomocna nie tylko w kwestii wyjścia z nałogu alkoholowego, ale tez poradzenia sobie z przesadnym jedzeniem.