Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Amniopunkcja genetyczna

Amniopunkcja genetyczna jest jednym z badań prenatalnych, dzięki któremu możliwe jest wykrycie wszelkich wad genetycznych płodu.

Wskazania i cel amniopunkcji genetycznej

Amniopunkcję genetyczną stosuje się w przypadkach, gdy istnieją obawy co do prawidłowego rozwoju chromosomalnego dziecka, gdy poprzednie dziecko urodziło się z wadami lub wady występowały w rodzinie wcześniej, oraz gdy wcześniej doszło do poronienia lub porodu przedwczesnego. Kobietom ciężarnym powyżej 35 roku życia zaleca się wykonanie amniopunkcji genetycznej ze względu na częstotliwość występowania chorób genetycznych tj. zespół Downa.

Opis badania

Badanie wykonywane jest u kobiet pomiędzy 12 – 20 tygodniem ciąży, trwa zaledwie 10 minut, a wymagana pozycja to leżąca na plecach. Stała kontrola aparatu ultrasonograficznego jest niezwykle istotna w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. Zabieg rozpoczyna się od zdezynfekowania miejsca wkłucia, następnie lekarz wbija igłę amniopunkcyjną w powłoki brzuszne aż dotrze ona do pęcherza płodowego, z którego pobierane jest około 15 ml. płynu owodniowego. Przed i po zakończeniu zabiegu sprawdzane jest tętno płodu.

Powikłania

W każdym zabiegu inwazyjnym istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, a nawet przedwczesnego zakończenia ciąży – odsetek wynosi 4%. Do najpopularniejszych powikłań zaliczamy zakażenie płynów owodniowych i poronienie. Badanie jest bezbolesne z wyjątkiem momentu wkłucia igły. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania się do amniopunkcji genetycznej. Podczas badania wymagana jest obecność położnej, a osoby towarzyszące nie mają wstępu do gabinetu, w którym wykonuje się badanie ultrasonograficzne.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość