Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Analgezja

Analgezja to działania, dzięki którym lekarze pomagają swoim pacjentom pozbyć się bólu i psychicznie przygotować do poddania się zabiegowi operacyjnemu.

Co to jest analgezja i w jakim celu się ją stosuje?

Analgezja jest działaniem wykonywanym równolegle z sedacją, którego celem jest zlikwidowanie bólu i reakcji na ból. Istnieją różne sposoby wykonania analgezji, pierwszym z nich jest podanie jednej z następujących substancji drogą dożylną, doustną lub domięśniową :

  • Opioidy
  • Leki przeciwpadaczkowe
  • Leki przeciwzapalne
  • Leki przeciwdepresyjne
  • Leki uspokajające
  • Neuroleptyki
  • Blokada z użyciem znieczulenia miejscowego

Analgezję stosuje się również przy pomocy metod niefarmakologicznych takich jak przecięcie chirurgiczne, neurolizy, przezskórne stymulacje nerwów obwodowych, wibracje a także masaż, elektroterapia, termoterapia oraz gimnastyka lecznicza.

Ponadto, do analgezji można użyć również hipnozy – specjalista uspokaja pacjenta przy pomocy zwykłej sugestii.

Analgezję stosuje się również przy pomocy metod niefarmakologicznych takich jak przecięcie chirurgiczne, neurolizy, przezskórne stymulacje nerwów obwodowych, wibracje a także masaż, elektroterapia, termoterapia oraz gimnastyka lecznicza. Ponadto, do analgezji można użyć również hipnozy – specjalista uspokaja pacjenta przy pomocy zwykłej sugestii.

Analgezja jest często stosowana podczas porodu, aby uspokoić kobietę ciężarną i zmniejszyć jej ból. Kobieta jest w pełni świadoma, lecz odczuwać może senność, pobudzenie, nudności lub mieć problemy z koncentracją. Leki analgezyjne wywołują spowolnienie czynności oddechowych dziecka, dlatego też podaje się je we wczesnym lub najpoźniej – środkowym etapie porodu.

Adam Jagło

Tematy: sedacja, znieczulenie

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość