Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Analiza moczu

Wynik analizy moczu pozwala ocenić nie tylko stan układu moczowego, ale również wielu innych narządów. Warto przynajmniej raz w roku zrobić takie badanie.

Barwę moczu daje barwnik urochrom, może ona być w różnych odcieniach koloru żółtego - uzależnione jest to od stopnia zagęszczenia moczu. Niektóre pokarmy np. czerwone buraki, ale również lekarstwa mogą zmieniać barwę moczu. Czerwone zabarwienie nie musi oznaczać zawartości krwi w moczu. Kolor brązowy może oznaczać, że w moczu jest bilirubina oraz związki fenolu. Bilirubina jest substancją niepożądaną. Jej obecność może świadczyć o chorobach wątroby - marskości, wirusowym zapaleniu lub też przerzutami nowotworowymi.

Obecność białka w moczu również jest niepożądana - konieczne są dalsze badania. Wykryty w moczu osad może zawierać pojedyncze leukocyty, erytrocyty i nabłonki, a także nieznaczne ilości związków mineralnych. Nie powinno być bakterii ani wałeczków. Pojawienie się najmniejszych nieprawidłowości w pierwszym badaniu, zmusza do powtórnej analizy moczu. Jeżeli negatywny wynik się potwierdzi lekarz zleca dalsze badania. Jeżeli w moczu wykryta jest glukoza, wskazuje na cukrzycę.

W analizie moczu badana jest przejrzystość, ciężar właściwy, pH i urobilinogen. Mocz zdrowego człowieka powinien być przejrzysty lub lekko opalizujący. Zmętnienie może być skutkiem obecności krwinek czerwonych, (stanów zapalnych pochwy, układu moczowego), bakterii, a także soli, np. kwasu moczowego (dna moczanowa). Ciężar właściwy - norma wynosi od 1018-1030g/l. Jeśli wzrasta świadczy to o dużych ilościach białka, glukozy lub metabolitów różnych lekarstw. Z kolei zmniejszona gęstość moczu towarzyszyć może niektórym chorobom np. moczówce prostej lub niewydolności nerek.

Prawidłowe średnie pH to wartość 6. Mniejsze występuje u osób spożywających dużą ilość mięsa. Powyżej 6 jest charakterystyczne u wegetarian lub osób na diecie mlecznej. Również podwyższona wartość pH może towarzyszyć podwyższonemu poziomowi potasu, przewlekłej niewydolności nerek, nadczynności przytarczyc. Odczyn poniżej 5 może pojawić się w stanach odwodnienia oraz przy gorączce.

Aby wynik moczu był miarodajny musimy mieć odpowiednie naczynie - najlepiej aby był to specjalny pojemnik. Przed oddaniem moczu powinno się dokładnie umyć. Ponieważ pierwszy strumień moczu zawiera najwięcej zanieczyszczeń, lepiej oddać mocz z tzw. strumienia środkowego i najlepiej mocz poranny. Tak przygotowana próbka do badania powinna trafić w ciągu 4 godzin. Badanie moczu jest bardzo prostym, ale za to dającym wiele cennych informacji o stanie naszego zdrowia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość