Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Angina wirusowa

Angina wirusowa to zapalenie migdałków wywołane przez wirusy. Najczęstsze objawy to bóle gardła, gorączka, osłabienie organizmu, katar oraz kaszel.

Zapalenie gardła powoduje, że błona śluzowa jest przekrwiona, a śluzówka nosa i gardła zostaje podrażniona. Chory ma trudności w przełykaniu i na migdałkach można często zaobserwować białe naloty.

Kaszel chorego na początku choroby jest suchy, potem zmienia się w mokry, jeśli pacjent ma również katar. Dużo osób różnie przechodzi anginę. Niektórzy łagodniej, inni ostrzej, jedno jest pewne: każde objawy należy wyleczyć do końca, ponieważ niewyleczona angina może doprowadzić do groźnych powikłań, na przykład do zapalenia mięśnia sercowego.

Po zaobserwowaniu opisanych wyżej oznak choroby należy zgłosić się do lekarza. Nie przepisze on choremu antybiotyku, ponieważ nie zadziała on na wirusa. Zastosuje on inne leczenie, które pomoże mu zwalczyć chorobę. Na przykład zaleci, by często płukać gardło naparem z szałwii oraz pić zaparzoną lipę z malinami.

Najczęściej choruje się na anginę w okresie jesienno-zimowym oraz w lato, kiedy pije się dużo zimnych napojów. Wirusy zakażające to głównie: rhinowirusy, coronawirusy czy paragrypy. Angina wirusowa utrzymuje się zwykle od pięciu do siedmiu dni.

Niektórzy bardzo często chorują na anginę, ponieważ mają bardzo wrażliwe migdałki. Wtedy lekarz laryngolog może zdecydować, by chirurgicznie je usunąć, ponieważ częste infekcje tylko osłabiają organizm, a stosowanie antybiotyków (w przypadku anginy bakteryjnej) jest niezdrowe.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. anula (Gość)

  "a stosowanie antybiotyków (w przypadku anginy bakteryjnej) jest niezdrowe."
  Wirusowej!!!!

 2. k (Gość)

  "a stosowanie antybiotyków (w przypadku anginy bakteryjnej) jest niezdrowe."
  Wirusowej!!!!

  chodzilo o to, ze fakt brania antybiotyków (które jak wynika z powyższego artykułu bierze się w przypadku anginy bakteryjnej, a nie wirusowej) jest niezdrowy... czytanie ze zrozumieniem się kłania...