Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Angiografia fluorescencyjna

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, dlatego nie wolno nam bagatelizować jakichkolwiek oznak jego uszkodzenia. Angiografia fluorescencyjna to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostyki urazów siatkówki.

Czym jest angiografia fluorescencyjna?

Angiografia fluorescencyjna to metoda diagnostyczna pozwalająca na dokładny wgląd w cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych siatkówki. Lekarze wykorzystują ją przy diagnozowaniu zaburzeń i schorzeń naczyniowych takich jak:

  • okluzja żylnego lub arterialnego układu naczyniowego,
  • wszelakie guzy wewnątrzgałkowe,
  • retinopatia cukrzycowa
  • nabyta lub wrodzona degeneracja siatkówki.

Angiografia fluorescencyjna przeprowadzana jest za pomocą kamery, wyposażonej w urządzenie do cyfrowej archiwizacji obrazów i wyników.

Przebieg badania angiografii fluorescencyjnej

Angiografia fluorescencyjna jest inwazyjnym badaniem rentgenowskim układu naczyniowego i naczyń krwionośnych siatkówki oka. Przed i podczas trwania zabiegu, do krwi pacjenta cały czas podawana jest substancja barwiącą zwana fluoresceiną (kontrast), dzięki której na ekranie pokazuje się obraz naczyń krwionośnych siatkówki. Całość przeprowadzana jest przez specjalistę radiologa, w przystosowanym do takich badań pomieszczeniu szpitalnym.

Funkcje życiowe pacjenta są pod stałym monitoringiem lekarza, gdyż jest on ściśle podłączony do odpowiednich urządzeń kontrolujących potrzebne wartości.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. galuniaa

    witam mój maz ma zakrzep żyły centralnej siatkówki oka prawego HA . w czoraj wyszedł ze szpitala i karta opisu jest taka czarna magią dla nas :( miał robiony rezonanas magnetyczny z kontarstem głowy w wynikach napisano: dwufazowe badanie NMR nie wykazuje zmian kompresyjnych ani rozrostowych wewnatrzczaszkowych ani pozagałkowych. Chciałam zapytac czy to jest to samo badanie co Angiografia fluorescencyjna?szukamy pomocy maz ma 41lat jest kierowca.Może sa badania zabiegi które by mogły?Prosze o pomoc

  2. Gość (Gość)

    Nie jest to to samo badanie. Proszę poczytać o neurotomii radialnej połączonej z usunięciem błony wewnętrznej siatkówki