Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Angiografia

Dzięki temu badaniu lekarze mogą zobaczyć i ocenić stan naczyń krwionośnych w organizmie oraz ich prześwit.

Angiografia wykonywana jest poprzez zrobienie zdjęcia rentgenowskiego specjalną maszyną (angiografem) po wcześniejszym podaniu pacjentowi środka kontrastującego, tak zwanego kontrastu, dożylnie w badane naczynie radiologiczne. Przed zrobieniem zdjęcia lekarz dokładnie przygląda się stopniowi zaczernienia naczyń przy pomocy fluoroskopii czyli prześwietlenia. Ostateczne zdjęcia RTG wzmacniane są często cyfrową obróbką zdjęć, które sprawiają że zdjęcie są dokładniejsze.

Najlepsze, bardziej zaawansowane obrazy otrzymuje się za pomocą metody tomografii komputerowej, dopplera lub rezonansu magnetycznego, który ocenia oprócz drożności naczynia również jego ściany. Dziś najczęściej robi się angiografię cyfrowo, jest to o wiele lepszy sposób uzyskania zdjęcia, ponieważ nie trzeba podawać pacjentowi dużo kontrastu i promieniowanie jest o wiele mniejsze.

Podczas badania radiografii naczyń krwionośnych lekarz przygląda się w szczególności tętnicom, badanie żył nazywa się flebografią. Najczęściej angiografię wykonuje się w:

  • chorobie niedokrwiennej serca,
  • miażdżycy tętnic szyjnych i kończyn,
  • tętniakach mózgu i aorty,
  • zwężeń i niedrożności tętnic,
  • guzach nowotworowych.

Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo powstania powikłań po angiografii. Jeśli do nich dojdzie może być to: krwiak w miejscu ukłucia naczynia igłą z kontrastem, zakrzepy, zator naczyniowy, tętniak czy objawy po uczuleniu na środek kontrastowy (uropolinę lub jodamid)- występują na przykład wysypka czy zawroty głowy.

Badanie angiograficzne jest całkowicie bezbolesne, pomijając ukłucie igłą z kontrastem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość