Anoskopia
Anoskopia – zabieg diagnostyczny ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, szczególnie przydatny w wykrywaniu hemoroidów, zmian chorobowych odbytu i problemów ze stolcem.
Cel i procedura badania
Anoskopia jest badaniem proktologicznym, które ocenia odbyt pacjenta od wewnątrz. Podczas anoskopii lekarz wprowadza do odbytu pacjenta specjalny wziernik, który umożliwia oględziny wewnętrznej części odbytu i kanału odbytniczego pod względem nieprawidłowości (np. hemoroidów). Podczas tego procesu wziernik wdmuchuje niewielką ilość powietrza do wnętrza odbytnicy co pomaga oględzinom, jednocześnie stwarzając uczucie parcia na stolec u pacjenta. Zmiany chorobowe wykryte podczas anoskopii mogą być natychmiast pobrane i poddane analizie laboratoryjnej przy pomocy mikroskopu w trakcie badania histopatologicznego.
Przed badaniem, instrument który zostanie wprowadzony do odbytu, pokryty zostaje środkiem znieczulającym. Czas trwania badania to około 5 minut – w zależności od wykrytych zmian chorobowych i dodatkowych czynności, które w związku z tym trzeba będzie wykonać, czas ten może się wydłużyć. Powikłania podczas anoskopii występują bardzo rzadko; wyróżnić możemy jedynie krwawienie z miejsc, w których lekarz pobrał fragment śluzówki.
Wskazania
Anoskopię przeprowadza się w przypadku następujących objawów:
- Bóle podczas oddawania stolca
- Guzki w okolicy odbytu
- Krwawienia z końcowego odcinka przewodu pokarmowego
- Częste zmiany w konsystencji i rytmie oddawania stolca
- Bezskuteczne parcie na stolec
- Nietrzymanie stolca
- Jako badanie kontrolne, po innych badaniach w obrębie odbytu