Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Antykoncepcja w żelu

Doustna antykoncepcja hormonalna jest w tej chwili najdogodniejszą metodą zapobiegania niechcianej ciąży, nie pozostaje jednak bez wad. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, iż tradycyjna pigułka doczeka się swojego następcy w postaci żelu całkowicie pozbawionego uciążliwych efektów ubocznych.

Naukowcy z centrum badawczego Population Council w Nowym Jorku twierdzą, że 3 mg bezbarwnego i bezwonnego żelu wtartego raz dziennie w skórę brzucha, nóg lub ramion może skutecznie zapobiegać ciąży, na zasadzie podobnej do plastrów antykoncepcyjnych. Zawarty w żelu nesteron (syntetyczny progesteron) i chemiczny odpowiednik estrogenu uwalniane są do organizmu przez skórę i skutecznie powstrzymują owulację.

W badaniu wzięło udział 18 kobiet w wieku od 20 do 39 lat. W trakcie siedmiomiesięcznego testu, żadna z nich nie zaszła w ciążę i nie wykazywała żadnych efektów ubocznych typowych dla tradycyjnej pigułki. Według odpowiedzialnej za projekt badawczy dr Ruth Merkatz, opracowany specyfik może odmienić życie ok 2 milionów kobiet, które nie są zadowolone ze stosowanych obecnie metod.

Jeśli testowany żel zostanie wprowadzony do sprzedaży, wiele kobiet z pewnością odetchnie z ulgą. Jak twierdzą członkowie zespołu badawczego, taka metoda pozwoli uniknąć niepożądanych efektów ubocznych, charakterystycznych dla doustnej antykoncepcji hormonalnej. Bóle głowy, nudności, ociężałość czy przyrost masy ciała maja według naukowców pójść w niepamięć. Ogromną przewagą żelu nad pigułką ma być też fakt, iż mógłby być stosowany przez kobiety karmiące.

Z niecierpliwością czekamy zatem na rozwój wydarzeń i mamy nadzieję na szybkie pojawienie się specyfiku w aptekach.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. OLA (Gość)

    czekam z niecierpliwoscia! Biore leki na padaczke i tabsy odpadaja -> watroba do tego zawsze efekty uboczne- waga w gore, spadek libido, suchosc pochwy, bole glowy, rozdraznienie itp. antyknocepcja jest jeszcze bardzo niedoskonala szczegolnie gdy ktos bierze leki takie jak ja, wybor staje sie tak ograniczony iz praktycznie zostaje tylko prezerwatywy :/

  2. Kasia (Gość)

    Ja stosuję żel, ale zwykły plemnikobójczy. Używam femcapu, więc tym żelem zwiększam skutecznosc metody.