Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Aromatyczne maliny - właściwości zdrowotne

Maliny to pyszne i aromatyczne owoce. Cenione są przez smakoszy, dietetyków i zielarzy za bogactwo witamin, soli mineralnych i innych wartościowych składników dla zdrowia.

Maliny rosną w lasach i ogrodach. Te uprawiane w ogrodach mają wiele odmian różniących się wielkością owoców, ich barwą i smakiem. Maliny leśne są mniejsze i na ogół bardziej robaczywe. Ale za to co za zapach! One też zawierają więcej cennych dla zdrowia substancji. Owoce malin zawierają 3-8% cukru, głównie glikozy i fruktozy. Zawarte są kwasy organiczne: kwas cytrynowy, jabłkowy, salicylowy i w małej ilości mrówkowy. Maliny kryją w sobie pektyny, antocyjany, związki śluzowe, lotne związki zapachowe. Zawarte jest też w nich bogactwo witamin: C, E, B1, B2, B6 oraz substancje mineralne: wapń, potas, magnez, żelazo, sporo fosforu i miedzi.

Owoce malin są doskonałym środkiem do zwalczania gorączki, ponieważ pobudzają czynność gruczołów potowych, a pot odparowując ze skóry powoduje obniżenie temperatury. Liści malin używa się w formie ziółek. Zawierają one garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki żywicowe, sole mineralne: żelazo, wapń, miedź. Napary z liści malin działają ściągająco , przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, maja działanie hamujące rozwój bakterii jelitowych i skutecznie zmniejszają biegunkę. Pomocne są także w łagodzeniu bólu miesiączkowego, powodują bowiem nieznaczne rozkurczenie mięśni gładkich, m.in. macicy. Liście malin podobnie jak owoce mają działanie przeciwgorączkowe.

Owoce malin są bardzo delikatne, łatwo się gniotą, puszczaja sok, zlepiają i pleśnieją. Zbieramy je w pogodny dzień do płaskich łubianek i szybko sporządzamy z nich przetwory lub suszymy. Liście malin zbieramy wiosną i przez całe lato.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. mariola (Gość)

    zgadzam sie maliny to bogactwo zdrowia,mam je juz kilka lat ,a soki zmalin cala zime sporzywamy wraz dziecmi .zycze zdrowia.

  2. Malina (Gość)

    Nie wiedzialam, ze jestem taka zdrowa!