Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Artroskopia

Urazy stawów zdarzają się często. Lekarze zwykle proponują wtedy artroskopię, badanie stawu, dzięki któremu można dokładnie obejrzeć jego strukturę.

Jeśli doznaliśmy urazu stawu, złamania śródstawowego lub dokucza nam niestabilność ruchów w stawach, najprawdopodobniej lekarz skieruje nas na artroskopię. Oprócz tego, powinniśmy poddać się temu kilkudziesięciominutowemu zabiegowi jeśli stwierdzono u nas zmiany zwyrodnieniowe w stawach, obce ciała czy zapalenie reumatoidalne.

Dzięki artroskopii lekarze mogą dokładnie ustalić właściwie leczenie i mogą operować nie otwierając całego stawu. To bardzo dobra, nieinwazyjna forma badania i zabiegu. Najczęściej wykonuje się ją na stawie kolanowym, łopatkowym, łokciowym i biodrowym.

Artroskopia diagnostyczna i operacyjna

Artroskopia może mieć dwie części:

  • diagnostyczną
  • operacyjną.

Pierwsza polega na dokładnym przyjrzeniu się wewnętrznym częściom stawu i zdiagnozowaniu choroby oraz zmian. Przed badaniem lekarz może skierować nas na rtg (zdjęcia) stawów lub na badanie rezonansem. Zabieg wykonuje się pod całkowitą narkozą lub z miejscowym znieczuleniem.

Artroskopię wykonuje się w sterylnych warunkach na sali operacyjnej. Pacjent leży na stole operacyjnym w wygodniej pozycji, z odsłoniętym chorym stawem. Miejsce przed nakłuciem przemywane jest jodyną, a wokół niego kładzie się dużo papieru chirurgicznego.

Podczas zabiegu lekarz nakłuwa w dwóch ściśle określonych miejscach chory staw i wprowadza do niego urządzenie z układem optycznym o nazwie artroskop. Wszystkie stawy mają miejsca, w które bezpiecznie można wsunąć narzędzia.

Potem do wnętrza stawu, po przez mały wężyk, wpuszcza się roztwór z soli fizjologicznej dzięki której lekarz może dokładnie obejrzeć na monitorze układ chrzestny i wszystkie części stawu. Na tym kończy się diagnostyka, ale lekarze często od razu podejmują decyzję o operacji i wprowadzają do stawu małe narzędzia chirurgiczne. Lekarz podczas zabiegu ocenia między innymi strukturę chrząstek, struktur stawowych, mięśni i łękotek.

Rany po zabiegu są małe i szybko się goją. Rzadko występują po nim obrzęki, powikłania czy krwiaki. Jeśli się pojawią, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość