Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Asfiksja

Asfiksja, zwana również zamartwicą lub potocznie uduszeniem, to ostry stan niedoboru tlenu i towarzyszącego mu nadmiaru dwutlenku węgla, spowodowany nieprawidłowym działaniem układu oddechowego i w przypadku niepodjęcia akcji ratowniczej, szybko prowadzący do utraty przytomności i śmierci.

Do asfiksji dochodzi m.in. wskutek zablokowania dróg oddechowych (utonięcie, duszenie, zgniecenie klatki piersiowej, zadławienie, wstrząs anafilaktyczny, asfiksjofilia), hipoksji wynikającej z niedoboru tlenu w środowisku, zespołu bezdechu sennego i kontaktu z substancjami silnie toksycznymi.

Asfiksja występująca u dziecka w czasie porodu (np. w wyniku owinięcia się pępowiny wokół szyi), jeśli nie prowadzi do śmierci, grozi porażeniem mózgowym.

Aleksandra Banasik

Tematy: zamartwica, uduszenie

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. marcinWil

    okropna choroba :(