Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Aspiryna i Prozac- para nieidealna

Środki przeciwbólowe takie jak aspiryna i ibuprofen mogą zmniejszać skuteczność pewnej grupy leków antydepresyjnych.

U myszy, którym podano zarówno niesteroidowy lek przeciwzapalny, jak i antydepresant z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), odnotowano mniejszą skuteczność leku antydepresyjnego niż u gryzoni, którym podano wyłącznie SSRI.

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, do których zalicza się Prozac, to najczęściej przepisywane leki antydepresyjne. Nie zawsze jednak okazują się skuteczne, a w większości przypadków mamy do czynienia z opóźnieniem efektu terapeutycznego, które może wynosić nawet kilka miesięcy. „Nasze dane sugerują, że leki przeciwzapalne mogą być jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy” - tłumaczy Jennifer Warner-Schmidt z Rockefeller University w Nowym Jorku.

Dodatkowo, przyjrzano się danym pochodzącym z wcześniejszego badania, które objęło 1,546 osób przyjmujących leki antydepresyjne. Wykazano 55% skuteczność SSRI w przypadku pacjentów, którzy nie stosowali leków przeciwzapalnych, podczas gdy u uczestników, którzy przyjmowali takie środki, efektywność leku antydepresyjnego wynosiła jedynie 40%. W badaniu nie wyszczególniono jednak, jak często i jak długo leki przeciwzapalne były stosowane.

Dlatego konieczne są dalsze badania, które ustalą, jaka dawka rzeczywiście osłabia działanie SSRI. Choć zwykły lek przeciwbólowy prawdopodobnie nie wyrządzi żadnej szkody, długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych takich jak ibuprofen, aspiryna czy naproxen, może negatywnie wpływać na efektywność terapii antydepresyjnej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość