Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa jest chorobą o podłożu alergicznym, na którą cierpi już co piąty mieszkaniec naszego globu. Mimo, że schorzenie to najczęściej ujawnia się w dzieciństwie, jego objawy mogą pojawić się również u osób w średnim wieku, u których do tej pory nie występowały żadne problemy związane z układem oddechowym.

Czym jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa – nazywana również dychawicą – jest chorobą pojawiającą się na skutek nadmiernej reaktywności oskrzeli na różnego rodzaju bodźce, które doprowadzają do znacznego zwężenia światła dróg oddechowych.

Głównym objawem astmy są napady duszności, wywoływane przez skurcze oskrzeli i obrzęk ich śluzówki, podczas których chory wykrztusza lepką wydzielinę. To właśnie ona powoduje charakterystyczne „furczenie” i świsty, które towarzyszą napadom tej choroby.

Dychawica oskrzelowa jest przewlekłą chorobą, która nieraz prowadzi do znacznego upośledzenia kondycji organizmu. Następstwem zaawansowanej astmy może być rozedma płuc lub nawet przerost prawej strony serca.

Rodzaje astmy oskrzelowej

 • Astma oskrzelowa zewnątrzpochodna (atopowa astma oskrzelowa) – pojawia się na skutek wnikania alergenów w organizm chorego drogą wziewną. Zdiagnozowanie tego rodzaju astmy odbywa się najczęściej w dzieciństwie, zwykle na podstawie wywiadu dotyczącego alergii i obciążenia genetycznego. Chory, u którego zdiagnozowano ten typ astmy, zwykle cierpi również na alergiczne zapalenie spojówek oczu, atopowe zapalenie skóry lub alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa.
 • Astma wewnątrzpochodna – kluczową rolę w pojawieniu się tego typu astmy odgrywają infekcje bakteryjne i wirusowe oskrzeli. Choroba najczęściej jest diagnozowana po 35. roku życia, a jej przebieg i leczenie jest znacznie cięższe niż w przypadku astmy zewnątrzpochodnej.

Przyczyny pojawienia się astmy

Choć dokładna przyczyna napadów astmy nie jest do końca znana, istnieje kilka czynników, które mogą zwiastować pojawienie się choroby. Należą do nich:

 • zaburzenia układu immunologicznego
 • częste infekcje bakteryjne lub wirusowe układu oddechowego
 • skłonność do alergii (pokarmowych, wziewnych, kontaktowych)
 • obciążenie genetyczne
 • uwarunkowania środowiskowe – zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania lub pracy

Objawy astmy oskrzelowej

 • nagłe napady duszności z okresami przerwy
 • świszczący oddech nieraz słyszany nawet z odległości
 • suchy kaszel pojawiający się w nocy i nad ranem lub po wysiłku fizycznym
 • uczucie ucisku i rozpierania w klatce piersiowej
 • zmęczenie
 • odpluwanie lepkiej plwociny
 • przedłużanie się wydechu

O atakach astmy oskrzelowej

Atak astmy oskrzelowej zwykle trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Czasami jednak może się przedłużyć i trwać nawet dobę – wtedy mówimy o tzw. stanie astmatycznym, który nie mija nawet zastosowaniu leków.

Nagłe napady astmy najczęściej są wywoływane przez kontakt z alergenem, ale może do nich dochodzić również na skutek infekcji (duszność w tym wypadku narasta stopniowo). W czasie trwania napadu rytm zatokowy przyspiesza, a u chorego pojawia się przeciążenie prawej komory i przedsionka serca.

Nasileniom ataków astmy ponadto sprzyja wysiłek fizyczny, obecność alergenów, zanieczyszczenie powietrza (dym tytoniowy, spaliny samochodowe), niektóre leki (aspiryna), śmiech, płacz, stres, zakażenia dróg oddechowych, zimne powietrze, choroby tarczycy, ciąża oraz niektóre czynniki związane z wykonywanym zawodem.

Jak się zachować podczas ataku astmy?

W czasie ataku należy jak najszybciej usunąć z otoczenia potencjalny alergen i zażyć odpowiednie leki, których dawkowanie wcześniej ustaliliśmy w lekarzem.

Uwaga! Zachowajmy spokój. Jeżeli podczas ataku zdenerwujesz się, jedynie pogorszysz swój stan, bowiem przez przyspieszenie oddechu duszności zaczną się nasilać.

Diagnostyka dychawicy oskrzelowej

Diagnostyka astmy zależy od wielu czynników, z których głównym i najważniejszym jest określenie jej typu. W przypadku astmy atopowej chory w okresie między napadami poddaje się wziewnym próbom alergicznym, które pomagają określić typ alergenu wywołujący napady choroby.

W przypadku podejrzenia dychawicy zewnątrzpochodnej diagnostyka polega zaś na badaniu radiologicznym i poszukiwaniu ogólnych objawów infekcji dróg oddechowych. Oprócz wyżej wymienionych sposobów diagnozowania astmy, lekarze zawsze zlecają również wykonanie spirometrii, dzięki której możliwe jest określenie jakości naszego oddychania.

Leczenie astmy

Astma – choć bardzo rzadko stanowi bezpośrednią przyczynę zgonu – jest w stanie znacznie obniżyć ogólną kondycję organizmu i często uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności życiowych. Jej leczenie polega przede wszystkim na wykryciu alergenów ją wywołujących i usunięciu ich z najbliższego otoczenia lub leczeniu infekcji, która doprowadziła do pojawienia się choroby.

W leczeniu astmy oskrzelowej chory zażywa leki zapobiegające atakom (najczęściej jest to terapia wziewna) oraz tzw. leki „na żądanie”, zażywane jedynie podczas ataku. Mimo, że astma jest schorzeniem przewlekłym, dobrze kontrolowana może przebiegać bezobjawowo.

W przypadku tej choroby pamiętajmy jednak, aby w żadnym wypadku nie zaniechać leczenia – nawet w chwili, gdy czujemy się bardzo dobrze. Dlaczego? Bo dychawica nawet wtedy, gdy nie daje objawów, może spowodować nienaturalne przebudowanie dróg oddechowych i po pewnym czasie powrócić do nas ze zdwojoną siłą.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Kristinka (Gość)

  Jag le4ser bara pe5 distans den he4r tierenmn, dvs jag kommer att tre4ffa fe4rre oke4nda me4nniskor e4n pe5 me5nga e5r! Jag hoppas att det e4r en ff6rdel om man vill slippa bli sjuk.Fast annars verkar ju folk bara hosta och ha lite feber och sen ge5r det f6ver av sig sje4lv.

 2. Pawelo4654

  Bardzo długo szukałem idealnego inhalatora. W końcu znalazłem! Polecam inhalator pro sanity. Posiada wysoką wchłanialność leku i jest doskonały zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

 3. bmajka

  Sama również choruję na astmę.początkowo byłam przerażona diagnoza. Potem jednak postnaowiłam wziąć się w garść. Najwazniejsze jest odpowiednie zdiagnozowanie choroby. Przypisanie odpowiednich leków oraz dostosowanie swojego otoczenia życia do choroby.
  Sugeruję poczytać sobie troche o chorobie na tej stronie:
  http://astmatycy.org.pl/astma-oskrzelowa/
  jest tutaj jej dokładny opis.

 4. Werra638 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w google; odchudzanie przed i po by sasetka

 5. Ananerka (Gość)

  U mnie astma dała się we znaki w momencie intensywnych treningów. W końcu objawy były tak uciążliwe, że dostałam leki sterydowe i musiałam częściowo zrezygnować z pływania. Znajomy polecił mi wtedy ćwiczenia mięśni układu oddechowego metodą spirotiger na, które zapisałam się do gabinetu Rehamed w Katowicach. Po miesiącu takich zabiegów mogłam odstawić na bak sterydy i w pełni powróciłam do treningów pływackich.

 6. arlecia

  Ja polecam kupować produkty z konopi medycznych https://konopmed.pl/ w stu procentach legalne na terenie polski. Do tego mają szeroki wybór produktów. A działają na astmę niesowicie.

 7. obywatelmarta

  U mojej córki zdiagnozowano astmę, jak miała 4 lata. Okres jesienno zimowy jest najgorszy. W sezonie grzewczym zawsze wspomagamy sie oczyszczaczem powietrza. Zauważyłam poprawę odkąd kupiliśmy, dlatego innym tez polecam. Jakby ktoś też był na etapie poszukiwania to mogę polecić z tej strony https://www.airnaturel.pl/produkty/oczyszczacze-powietrza/