Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Asystolia

Asystolia to zatrzymanie czynności skurczowej serca, jednoznaczne z brakiem wykrywalnej czynności elektrycznej w EKG, co w zapisie objawia się w postaci linii poziomej lub zbliżonej do poziomej.

Do asystolii najczęściej dochodzi w wyniku zawału serca, urazów prowadzących do wykrwawienia i zaburzeń elektrolitowych (zwłaszcza hipokaliemii).

Asystolia wiąże się z ustaniem przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Kilkusekundowa asystolia powoduje zwykle zawroty głowy i omdlenia; po kilku minutach w wyniku niedotlenienia wszystkich komórek organizmu dochodzi do zgonu.

W trakcie przeprowadzania badania EKG może dojść do tzw. asystolii rzekomej, czyli nieprawidłowego zapisu, będącego wynikiem błędów proceduralnych lub technicznych.

Aleksandra Banasik

Tematy: EKG

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość