Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Atopowe zapalenie skóry - objawy

Atopowe zapalenie skóry to uczuleniowa reakcja organizmu pojawiająca się najczęściej w dzieciństwie. Zmiany na skórze mogą mieć różne nasilenie.

Najczęściej atopowe zapalenie skóry można zauważyć na twarzy, policzkach, szyi, palcach i zgięciach kończyn (kolana, łokcie). Chorobie mogą towarzyszyć również inne dolegliwości, na przykład astma oskrzelowa. Na początku pojawia się wyprysk atopowy wraz z innymi zmianami skórnymi (na przykład łuszczeniem się skóry).

Objawy

 • Silne swędzenie, opuchnięcie,
 • Sucha skóra, zaczerwieniona,
 • Wysypka, pęcherze z klarownym płynem,
 • Swędzenie w spoconych miejscach na skórze,
 • Łuszczenie się skóry,
 • Nietolerancja pokarmów,
 • Wrażliwa skóra,
 • Plamki na źrenicach,
 • Pękanie skóry i krwawienie,
 • Powiększone więzły chłonne,
 • Wysoki poziom IgE (sprawdzany w badaniach laboratoryjnych)

Wszystkie objawy mogą pojawiać się z różnym nasileniem, które może zależeć od czynników genetycznych, środowiskowych, alergenów, hormonów czy mikroorganizmów (np. roztocza). Atopowe zapalenie skóry może być bardzo uciążliwe, dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów i w razie potrzeby udać się na wizytę do lekarza. Atopowe zapalenie skóry często pozostawia nieładne plamy na skórze przez bardzo długi czas, dlatego ważne jest szybkie i właściwe wyleczenie choroby. Swędzenie i pieczenie można złagodzić bardzo obfitym natłuszczaniem chorej skóry. Może to powodować dyskomfort, jednak jest to najlepszy sposób na atopowe zapalenie skóry.

Najczęściej uczulają pokarmy (jajka, mleko, czekolada), chemiczne dodatki (konserwanty), tworzywa (wełna, nikiel, złoto), roztocza, kurz, pióra czy pyłki roślin. Aby uniknąć zapalenia i infekcji skóry należy udać się do lekarza alergologa w celu przeprowadzenia testów alergicznych i uzyskania recept na maści i środki leczące chorobę.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. skin (Gość)

  Ja niestety też mam atopowe zapalenie skóry niestety. Ale stawiam na dobre kosmetyki, które zapewniają mi świetną ochronę mam tu na myśli kosmetyki z atopis, są fajne i przyjazne mojej skórze.

 2. ANNIK

  Problemy ze skórą ma mnóstwo osób. To bardzo częste. Możemy sobie pomóc odpowiednimi kosmetykami i pomocą lekarza. Nawilżenie skóry także odgrywa kluczową rolę. Mam krem witaminowy i nim dbam o skórę. Jest nawilżona i gładka.

 3. Asia (Gość)

  Z nasileniem objawów skórnych w atopii ciążo wytrzymać, najbardziej dokuczliwe jest swędzenie. Ja ratuję się balsamem do ciała Exomega Control, ma on składniki łagodzące świąd, a do tego to emolient i skóra nawilża się na długo. Ważne żeby codzienne smarować się i nie używać zwykłych żeli do mycia, tylko takich bez mydła i też emolientów.