Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Najczęściej atopowe zapalenie skóry dotyka dzieci, jednak istnieją również przypadki zachorowań dorosłych na tę przewlekłą chorobę.

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której objawy mogą nasilać się z różną intensywnością. Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry to przede wszystkim: wypryski pojawiające się na twarzy, palcach i zgięciach kończyn, sucha skóra, swędzenie oraz pogrubienie skóry. Charakterystyczne jest również pojawienie się innych alergicznych dolegliwości na przykład: astmy oskrzelowej, alergicznej, czy zapalenia spojówek.

Ważną rolę w pojawianiu się zapalenia skóry odgrywają czynniki genetyczne oraz immunologiczne. Główną przyczyną stanu zapalnego jest kontakt organizmu z uczulającym go alergenem. Najczęściej uczulają alergeny wziewne (roztocza, pyłki, kurz), pokarmowe (orzechy, mleko, jajko), drażniące skórę tworzywa (wełna, nikiel, srebro, złoto), oraz detergenty. Bardzo ważna jest obserwacja własnego organizmu by ustalić nas uczula oraz wizyta u lekarza alergologa, w celu przeprowadzenia testów alergicznych – u osób dorosłych najlepsze efekty dają punktowe skórne testy. U małych dzieci przeprowadza się je poprzez laboratoryjne badania krwi. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry nie powinny dopuszczać do wysuszenia się naskórka, czyli powinny unikać:

  • Słońca, wiatru,
  • Podrażnień skórnych,
  • Suchego powietrza w pomieszczeniach,
  • Wysuszających kosmetyków,
  • Pływalni i chlorowanych basenów,
  • Chodzenia w nieprzewiewnych, „zaparzających” skórę ubraniach.

Bardzo ważne jest by nie dopuścić do infekcji i zakażenia chorych miejsc na skórze, dlatego należy bardzo obficie natłuszczać naskórek maściami. Może to powodować dyskomfort (cały czas śliskie dłonie itd.), jednak jest to najlepszy sposób, który zapewnia ulgę. W cięższych przypadkach stosuje się maści sterydowe. U dorosłych w leczeniu bardzo dobrze sprawdza się naświetlanie ultrafioletem A i B oraz podawanie leków przeciwhistaminowych, które zmniejszają uczucie swędzenia. Lekarze przepisują często: Diprosalic, Flucinar, Elocom, Parfenac, wazelinę, parafinę i eurycynę.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość