Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Jeżeli twój maluch ma suchą skórę, a na jej powierzchni pojawiają się czerwone plamy, może to świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Mimo, że choroba ta jest bardzo dokuczliwa zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców - istnieją skuteczne sposoby walki z tym schorzeniem.

Czym jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry zwykle pojawia się pomiędzy szóstym miesiącem a drugim rokiem życia dziecka. Choroba ta dotyka jedno na osiem niemowląt, a do jej głównych objawów należy łuszcząca się wysypka, silny świąd oraz zaczerwienienie pojawiające się w okolicach policzków, zgięciach łokci i kolan oraz pod pachami. Atopowe zapalenie skóry jest wywoływane przez nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Przyczyny pojawienia się atopowego zapalenia skóry

Mimo, że dokładne przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są znane, według specjalistów decydujący wpływ na jej pojawienie się mają uwarunkowania genetyczne. U dzieci, których rodzice cierpią na to schorzenie, ryzyko wystąpienia AZS wzrasta o nawet 50 procent.

U niemowląt atopowe zapalenie skóry zwykle jest związane z alergią pokarmową. Do najczęstszych alergenów należą:

 • mleko krowie i jego przetwory
 • białka pszenicy
 • jaja kurze
 • truskawki
 • czekolada
 • kakao
 • ryby
 • orzechy

Niestety lista ta w wielu przypadkach może się wydłużać, a dziecko cierpiące na to schorzenie może źle reagować nawet na zwykła wodę pitną. Właśnie z tego powodu leczenie AZS bywa bardzo trudne, bowiem niemożliwe staje się wykluczenie z diety dziecka wszystkich alergenów zawartych w produktach spożywczych.

Leczenie AZS w początkowym stadium

W pierwszej kolejności rodzice powinni zadbać o środowisko, w którym przebywa ich maluch. W tym wypadku należy systematycznie usuwać z mieszkania wszelkie alergeny takie jak kurz, sierść zwierząt oraz pleśń.

Bardzo ważnym czynnikiem w zwalczaniu objawów choroby jest również zadbanie o dietę dziecka poprzez zdrowe odżywanie matki, która karmi piersią. Do pielęgnacji skóry malucha należy stosować kosmetyki przeznaczone dla alergików i nie wolno zapominać o konieczności stałego natłuszczania skóry dziecka.

Leczenie AZS w zaawansowanym stadium

Jeśli zmiany wywołane przez atopowe zapalenie skóry u malucha są zaawansowane, konieczne staje się zastosowanie leków przepisanych przez lekarza. Obecnie dzieci najczęściej są poddawane nowoczesnej terapii farmakologicznej, która jest bezpieczna i nie powoduje uzależnienia skóry. W niektórych przypadkach konieczne jest również dołączenie leków przeciwhistaminowych w kroplach, które zmniejszają świąd miejsc objętych chorobą.

Jak powstrzymać dziecko od drapania chorych miejsc?

Ponieważ dziecko nie jest w stanie pohamować się przed drapaniem swędzących miejsc, rodzice muszą zadbać o uniemożliwienie mu tego. W pierwszej kolejności powinniśmy przyciąć maluchowi paznokcie tak, aby nie było w stanie doprowadzić do powstania ran. Na noc zakładajmy mu zaś bawełniane rękawiczki, które również uchronią skórę przed pęknięciami.

Dodatkowe rady dla rodziców malucha cierpiącego na AZS

 • Pamiętaj, aby dziecko nosiło bawełnianą bieliznę, dokładnie wypłukaną z proszków do prania.
 • Kąp dziecko raz lub dwa razy dziennie w letniej wodzie z dodatkiem oliwki, krochmalu lub siemienia lnianego – dzięki temu nawilżysz jego skórę i ograniczysz jej łuszczenie.
 • Często wietrz mieszkanie i wycieraj kurze.
 • Do pielęgnacji skóry dziecka stosuj środki przeznaczone dla alergików.
 • Po kąpieli delikatnie osuszaj skórę niemowlęcia przykładając ręcznik do ciała – nigdy nie trzyj nim podrażnionych miejsc.
 • Dbaj o to, aby dziecko się nie przegrzewało – często pot jest przyczyną silnego świądu.
 • Pamiętaj, że najskuteczniejszą bronią w walce z atopowym zapaleniem skóry dziecka jest mleko matki. Staraj się karmić niemowlę jak najdłużej, ale koniecznie przestrzegaj (oczywiście po konsultacji z lekarzem) odpowiedniej diety.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. kima

  bardzo cenne porady, jeśli sięgamy natomiast to maści to polecam Dermaveel, jest bezpieczny dla skóry dziecka i łagodzi dokuczliwe objawy AZS zabezpieczając dodatkowo skórę przez czynnikami zewnętrznymi. Maści na receptę są na bazie sterydów które mogą niestety przynieść z czasem więcej szkody niż pożytku.

 2. janulka (Gość)

  Niestety moje dzieci też mają azs, u syna (7 lat) jest bardziej nasilony, a u córki (pół roku) póki co tylko sucha skóra, ale już działamy, zeby nie było gorzej. Świetnie się u nas sprawdza seria z La Roche-Posay - LIPIKAR, znacie?

 3. gold

  cenne informacje, bede do nich siegac tyle razy ile bede miala jakies problemy

 4. Werra897 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu; odchudzanie przed i po by sasetka