Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badania serca

O tym, czy twoje serce jest w dobrej kondycji możesz dowiedzieć się wykonując prosty pomiar ciśnienia krwi lub badanie poziomu cholesterolu. Jeśli wyniki będą niepokojące, warto poddać się specjalistycznym badaniom serca.

Echo serca (USG)

To badanie pozwala ocenić stan wszystkich części serca, jego komór, przedsionków, zastawek, aorty i tętnic, a także wykryć jego wady i zmiany pozapalne oraz pozawałowe (blizny, tętniaki, skrzepy). To badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krewi) w worku osierdziowym (worku otaczającym serce). Jest ono nieinwazyjne, obojętne dla organizmu i bezbolesne.

Echo serca może być przeprowadzone w gabinecie lekarskim, w przychodni lub przy łóżku chorego, trwa od 30 min. do 90 min. Lekarz przykłada głowicę ultrasonografu do klatki piersiowej i na monitorze bada zmiany w budowie serca oraz ewentualne nieprawidłowości w jego pracy.

EKG wysiłkowe

Badanie to pozwala ocenić wydolność krążenia wieńcowego oraz zdiagnozować zaburzenia jego rytmu i niedotlenienia. Pozwala też określić tolerancję wysiłku, jakiemu może być poddane twoje serce, bez szkody dla zdrowia. Wskazaniem do jego wykonania jest potwierdzenie rozpoznania choroby niedokrwiennej serca oraz kontrola efektów terapii, diagnostyka nadciśnienia tętniczego, ocena stanu serca w okresie pozawałowym, diagnostyka nerwicy serca i bóle w klatce piersiowej. Badanie polega na chodzeniu przez pacjenta po bieżni albo pedałowaniu na rowerku stacjonarnym, przy jednoczesnym podłączeniu do jego rąk, nóg oraz klatki piersiowej elektrodów, które rejestrują rytm serca i liczbę uderzeń na minutę. EKG wysiłkowe nie wymaga specjalnego przygotowania, nie należy jednak przed jego wykonaniem jeść obfitego posiłku ani palić papierosów. Całe badanie trwa kilka minut.

Metoda Holtera

Dzięki temu badaniu można wykryć zaburzenia rytmu serca, a także niedokrwienie mięśnia sercowego. Wykonuje się je poprzez podpięcie do klatki piersiowej elektrod, które połączone są z aparatem przymocowanym do paska spodni. Urządzenie nosi się przy sobie całą dobę. W tym czasie rejestruje ono zapis EKG podczas wysiłku i we śnie. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać swoje zwykłe codzienne czynności, rejestrując momenty, w których spożywa posiłki, zażywa spacerów, kieruje pojazdem; jak notatki dotyczące objawów (kołatania serca, zawrotów, duszności).Po zakończeniu badania lekarz analizuje zapis badania i notatki pacjenta.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Asdfs (Gość)

    No popatrz, Alice tak namiętnie wyznała Ci miłość, a Ty uciskaez.Zgrywanie nieśmiałego się nie sprawdza przy kobietach, wiesz?