Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie BERA

Badanie BERA obiektywnie ocenia próg słyszenia na podstawie schematu z zarejestrowanych zjawisk elektrycznych, powstałych w wyniku bodźców akustycznych.

Czemu służy Badanie BERA?

Celem badania BERA jest określenie miejsca uszkodzenia słuchu na podstawie jego obiektywnej oceny. Zastosowanie badania BERA jest niezastąpione w diagnostyce niedosłuchu u niemowląt. Dzięki niemu lekarze mogą też wcześnie przystąpić do właściwego protezowania bądź diagnozowania guza nerwu słuchowego osób dorosłych. Badanie słuchu przy użyciu tonów czystych w bardzo obiektywny sposób określa próg słyszenia i doskonale sprawdza się w orzecznictwie sądowo – lekarskim.

Opis procedury

W celu uzyskania wiarygodnych wyników, niezbędne jest wykonanie badania BERA w wyciszonym pomieszczeniu z dala od jakichkolwiek dźwięków, mogących rozproszyć czy zagłuszyć słuch osoby badanej. W momencie, gdy pacjent położy się na plecach, lekarz przykleja do skóry trzy elektrody, lecz nim do tego dojdzie przemywa skórę spirytusem. Pierwsza z elektrod przyklejana jest do czoła – jest to elektroda aktywna, druga do wyrostka sutkowego ucha, które mamy zamiar zbadać – elektroda uziemiająca, i ostatnia do wyrostka sutkowego ucha przeciwnego – elektroda odniesienia.

Wszystkie elektrody połączone są z komputerem, którego zadaniem jest rejestrowanie odpowiedzi, tworząc przy tym specjalny wykres wartości średnich. Bodźce podawane są pacjentowi za pomocą słuchawek, których obudowa tłumi natężenia skokowo malejące 10 lub 20 dB, od 110 dB do progu słyszenia. Ilość bodźców podawanych pacjentowi to 1000 lub 2000, charakter tych bodźców zmienia się od czystego tonu do trzasków, czas powtarzania to 80 ms, a czas trwania 0,2 ms.

Podczas badania za pomocą tonów czystych, rejestracji potencjału słuchowego dokonuje się w każdej częstotliwości osobno, wliczając badanie kontrolne bez jakichkolwiek bodźców. Osoba badana proszona jest, aby podczas badania nie przeżuwała, przełykała i miała zamknięte oczy, aby zminimalizować bodźce mięśniowe i wzrokowe rozpraszające.

Adam Jagło

Tematy: badanie słuchu

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. apsik (Gość)

    witam
    gdziekolwiek robi się badanie Bera to wykorzystuje się 4 elektrody nie trzy