Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie dna oka u dzieci

Ciekawość świata to główna cecha naszego malucha, dlatego tak ważne jest, abyśmy dbali o zmysły, przy pomocy których go poznaje. Badanie dna oka u dzieci uważane jest za niezbędną diagnostykę, która wykonana wcześnie, jest w stanie nawet uratować wzrok.

Na czym polega badanie dna oka?

Badanie dna oka u dzieci to najpopularniejsze badanie wykonywane już przy pierwszej wizycie u okulisty. Procedura nie jest skomplikowana – lekarz, za pomocą tzw. wziernika ocznego zwanego również oftalmoskopem wpuszcza w środek źrenicy dziecka snop światła, który po przebiciu się przez soczewkę i masę szklistą oka dociera do dna oka i oświetla je.

Istnieją trzy metody przeprowadzania oftalmoskopii.

Pierwszą z nich jest oftalmoskopia bezpośrednia, podczas której lekarz, trzymając wziernik przed własnym okiem, zbliża je do oka pacjenta obserwując dno oka.

Przy oftalmoskopii pośredniej używa się soczewki o dużej sile, która daje obraz powiększony dna oka.

Ostatnia metoda to Trójlustro Goldmana, gdzie do znieczulonej rogówki wkładane jest trójlustro z wbudowaną soczewką skupiającą.

Dlaczego warto zrobić badania dna oka u swojego dziecka?

Przy pomocy badania dna oka jesteśmy w stanie wykryć jaskrę we wczesnym stadium, co jest kluczowe w ratowaniu wzroku dziecka. Badanie to jest nie tylko przydatne przy podejrzeniach jaskry, wykrywa bowiem również choroby zupełnie nie związane ze wzrokiem, między innymi nadciśnienie tętnicze i cukrzycę.

Na podstawie obrazu z dna oka dziecka lekarz jest również w stanie rozpoznać różne schorzenia siatkówki, takie jak plamki, krwotoki i odwarstwienie, a także zapalenia i nowotwory błony naczyniowej oka, schorzenia nerwu wzrokowego i ciał szklistych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość