Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie ginekologiczne

Odpowiednio przeprowadzone badanie ginekologiczne powinno być robione raz na rok. Jest niezbędne do oceny stanu zdrowia kobiety i pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Badanie ginekologiczne trwa ok. pół godziny i zbiera wszystkie informacje dotyczące leczenia ginekologicznego w przeszłości. Dobrze wykonane badanie pochwy i macicy pozwala stwierdzić, czy nie doszło do żadnych zmian w budowie narządów. Taka analiza i rozpoznanie pozwala postawić właściwą diagnozę i wybrać leczenie.

Badanie ginekologiczne powinna profilaktycznie robić każda kobieta. Szczególnie na takie badanie powinny zgłosić się kobiety odczuwające nietypowe bóle lub zmiany. Badanie może być wykonane bez specjalnego zlecenia lekarza. Nastolatki, które miały już pierwszą miesiączkę muszą być pod stałą opieką lekarską.

Na czym polega badanie ginekologiczne?

Badanie ginekologiczne powinno składać się z dwóch części. Pierwsza polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką, druga to część przedmiotowa czyli badanie wewnętrznych narządów kobiety. Może być one przeprowadzone przez pochwę lub przez odbyt, jeśli pacjentka nigdy nie odbyła stosunku seksualnego.

Podczas przeprowadzonej rozmowy z lekarzem kobiety powinny szczerze odpowiadać na pytania. Lekarz może pytać między innymi o:

  • pierwszą miesiączkę,

  • ostatnie krwawienie,

  • regularność okresów,

  • pożycie seksualne,

  • wykonywane dotychczas badania.

Drugą cześć badania, czyli analizę narządów zewnętrznych i wewnętrznych kobiety przeprowadza się na specjalistycznym fotelu ginekologicznym. Przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy. Po rozebraniu się od pasa w dół pacjentka musi odpowiednio usiąść na fotelu. Nogi muszą być zgięte i położone na dwóch odległych podpórkach, a pośladki powinny znajdować się jak najniżej na fotelu. Lekarz bada i ogląda srom oraz okolice odbytu.

Następnie lekarz przystępuje do badania sterylnym wziernikiem dopochwowym, który dobiera się pod względem wielkości. Badający wprowadza wziernik do pochwy i rozchyla go by obejrzeć szyjkę macicy i jej tarczę. W tym momencie może pobrać rozmaz z szyjki macicy do badania cytologicznego.

Po zakończeniu tej części lekarz wyjmuje wziernik i rozchyla wargi sromowe wprowadzając po pochwy środkowy palec. Uciska tylną ścianę pochwy, badając jej sklepienie, szyjkę macicy i ujście zewnętrzne. Potem lekarz uciska podbrzusze kobiety ustalając położenie macicy, jej wielkość i ukształtowanie. Badający powinien mieć nałożone ochronne i sterylne rękawiczki jednorazowe. Jeśli kobieta będzie odczuwać ból podczas badania powinna natychmiast zgłosić to lekarzowi. Wynik badania pacjentka poznaje od razu po badaniu, od lekarza.

Cytologia

Najpopularniejszym badaniem szyjki macicy jest cytologia, która pozwala określić czy w jej komórkach nie doszło do nowotworowych zmian. To badanie wykonuje się tylko na kobietach, które nie są dziewicami. Wymazy z szyjki macicy oceniane są w pięciostopniowej skali:

Grupa I – prawidłowy wynik, najlepszy jaki jest, bez jakichkolwiek zmian,

Grupa II – można zauważyć niewiele komórek o odmiennym wyglądzie od normalnych, często spowodowane jest to infekcjami. Jest to jedna z najczęściej spotykanych grup, dlatego nie należy się nią niepokoić. Jeśli kobieta współżyje to jest to normalne, że posiada tę grupę cytologiczną.

Grupa III – istnieje ryzyko rozwinięcia się raka, komórki szyjki macicy są dysplastyczne.

Grupa IV – świadczy o tym, że obecne są komórki nowotworowe.

Grupa V – wynik równoznaczny z wykryciem złośliwego raka.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość