Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie histopatologiczne

W celu rozpoznania zmian tkankowych lekarze zlecają wykonanie badania histopatologicznego czyli biopsji, która decyduje o dalszym leczeniu.

Zawsze kiedy zauważymy na skórze przebarwienia, niepokojące rozrastanie się znamion skórnych lub jeśli wyczujemy w jakimś miejscu guz powinniśmy zgłosić się do lekarza. Żadnych objawów nie powinno się lekceważyć, gdyż mogą one sugerować rozwijający się nowotwór, a jak wiadomo im wcześniej się go rozpozna tym istnieją większe szanse na wyleczenie.

Badanie histopatologiczne inaczej nazywane jest biopsją, badaniem mikroskopowym lub patomorfologicznym i polega na pobraniu od pacjenta tkanek i zbadaniu ich pod mikroskopem. To badane jest niezbędne jeśli chcemy określić, czy w tkankach pojawiły się zmiany nowotworowe. Bez odpowiedniej interpretacji wyników lekarze nie mogą podjąć żadnego leczenia, szczególnie w onkologii. Badanie histopatologiczne daje najdokładniejsze i najlepsze wyniki jeśli porównamy je do tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Biopsja wykonywana jest przez lekarza i pobrany materiał cytologiczny również musi być przez niego badany. Pobrać materiał cytologiczny można na wiele sposobów, zależnie od tego ile materiału do badania lekarz musi uzyskać i w jaki sposób ma to zrobić. Wśród różnych rodzajów można wyróżnić na przykład:

  • Cytologię złuszczeniową - tkanki zdrapuje się ostrym nożem
  • Biopsję aspiracyjną cienkoigłową - nakłucie guza cieniutką igłą
  • Biopsję wiertarkową - pobierana za pomocą trepany wprawionej w ruch obrotowy
  • Biopsję śródoperacyjną - to znaczy, że wykonywana jest w czasie zabiegu operacyjnego
  • Biopsję gruboigłową - wykonywane igłą powyżej jednego lub dwóch milimetrów
  • Biopsję otwartą - lekarz wycina cały guz lub wycinek nożem chirurgicznym
  • Rozmaz – materiałem badanym jest wydzielina albo płyn, pobrany podczas biopsji cienkoigłowej

Przed badaniem pacjent musi poinformować lekarza jeśli posiada skłonność do krwawień i jeśli ma uczulenie na preparaty odkażające. Pobranie tkanki trwa od kilku do kilkunastu minut. Jeśli coś podczas badania zaniepokoi pacjenta (poczuje zawroty głowy czy zbyt silny ból) powinien o tym poinformować osobę wykonującą badanie. W niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne, jeśli igła którą lekarz pobiera tkankę jest dość gruba lub jeśli biopsja wykonywana jest śródoperacyjnie. Cienkoigłowe pobranie tkanki nie boli i dlatego nie stosuje się żadnych znieczuleń.

Po badaniu należy oczyścić ranę po nakłuciu i codziennie zmieniać opatrunki, jeśli rana jest spora. Nie należy zaniedbać zranionego miejsca, ponieważ może się w nim pojawić zakażenie. Najbardziej inwazyjną biopsją jest ta, która wymaga pobrania dużej ilości tkanki. Po takim zabiegu po siedmiu dniach musimy zgłosić się do lekarza na zdjęcie szwów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość