Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie hormonów tarczycy

Hormony wydzielane przez tarczycę posiadają wiele ważnych funkcji tj. regulacja metabolizmu czy przyspieszanie przemiany materii. Zaburzenia w produkcji tych hormonów mogą być przyczyną wielu chorób, nawet niedorozwoju psychicznego.

Badania hormonów tarczycy

Aby w pełni zrozumieć funkcjonowanie i badania hormonalne tarczycy, należy przede wszystkim poznać podstawy jej działania. Tarczyca produkuje hormon zwany tyroksyną (T4), która później przekształca się w trójjodotyroninę (T3).

Pobudzanie tarczycy do wydzielania hormonów i wzrostu następuje w wyniku działania TSH, będącego hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową. Wydzielanie TSH może być hamowane na zasadzie wypierania go przez hormony tarczycy (FT3 i FT4), dlatego przy niedoborze hormonów – poziom TSH wzrasta, a przy nadmiarze maleje.

Najważniejszym badaniem hormonów tarczycy jest badanie TSH, które z powodu swojej czułości, informuje lekarza o bezobjawowych zaburzeniach tarczycy, nawet gdy wydzielanie hormonów jest w normie.

Wadą TSH jest to, że jego poziom wolno się zmienia, dlatego powtarzanie badania w krótkich odstępach czasu (np. po zmianie przyjmowanych leków) po prostu nie ma sensu, ponieważ wynik będzie ilustrował nieaktualny stan.

Kolejnym minusem badania TSH jest szansa na uzyskanie nieprawidłowych wyników, czego przyczyną mogą być zaburzenia tarczycy.

Inne badania

Podczas diagnostyki niedoczynności tarczycy, oprócz szczegółowego wywiadu z pacjentem, przydatne okazuje się badanie USG, które stanowi dobrą metodę wykrycia zapalenia tarczycy. Jeśli USG nie poskutkuje lub nadal występują wątpliwości, pozostaje badanie przeciwciał (P/c anty-TPO).

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość