Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie izotopowe

Badanie izotopowe, jedno z grupy badań medycyny nuklearnej, daje możliwość zajrzenia w głąb każdego organu wewnętrznego w ciele człowieka.

Czemu służy badanie izotopowe?

Priorytetowym celem badań izotopowych jest sprawdzenie poprawnego funkcjonowania narządu np. obiegu krwi, przepływu żółci w wątrobie, procesu filtrowania moczu. Metoda ta sprawdza się znakomicie przy badaniu prawidłowego działania narządów wewnętrznych (przede wszystkim tarczycy i nerek) oraz przepływu krytycznych fluidów wewnątrzustrojowych. Dzięki badaniu izotopowemu mamy również szansę uniknięcia badań radiologicznych, które często są przyczyną wielu powikłań.

Przebieg badania izotopowego

Badanie polega na podaniu pacjentowi doustnie lub dożylnie niewielkiej i niegroźnej ilości izotopu promieniotwórczego (Technet lub Jod), emitującego promieniowanie gamma, które jest z łatwością wychwytywane przez gammakamerę. Na podstawie wyłapanego promieniowania, na ekranie aparatury powstaje obraz narządu który pragniemy zbadać.

Dawka, którą pacjent przyjmuje jest bezpieczna dla zdrowia i nie większa od tego, które otrzymujemy w trakcie badań rentgenowskich. Dodatkowym atutem jest to, że najnowsze izotopy rozpadają się w krótkim czasie i wydalane są z organizmu. Po podaniu izotopu pacjent musi jeszcze poczekać, aż izotop wchłonie się do narządu, który chcemy zbadać – przy badaniu serca jest to godzina, a w przypadku kości nawet dwie godziny.

Badanie wykonywane jest w różnych pozycjach, zazwyczaj jest to pozycja leżąca, sporadycznie stojąca i siedząca. Przed przystąpieniem do badania należy pamiętać o opróżnieniu kieszeni z wszystkich przedmiotów metalowych, jak również części garderoby, które zawierają metalowe elementy. Badanie izotopowe może być przeprowadzane u osób w każdym wieku oraz noworodków, wyjątek stanowią kobiety w ciąży, u których odradza się stosowanie diagnostyki izotopowej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość