Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie kału

To badanie wykonuje się poprzez mikroskopowe przyjrzenie się próbce kału. Dzięki niemu można stwierdzić czy w organizmie pacjenta znajdują się pasożyty lub ich jaja i czy układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo.

Oprócz tego, że badanie kału stwierdza obecność innych organizmów to również określa czy enzymy trawienne dobrze działają oraz czy ilość tłuszczu i krwi w kale jest w normie.

Badanie kału to bardzo ważne badanie przy problemach z układem pokarmowym. Można je wykonywać w każdym wieku pacjenta bez żadnego ryzyka powikłaniami. Dzięki niemu lekarz dokładnie będzie wiedział, na czym polega problem choroby zakaźnej jelit i czy jest ona spowodowana złym trawieniem i wchłanianiem pokarmu przez jelita, pasożytami czy złą produkcją enzymów przez trzustkę.

Badanie na tak zwaną krew utajnioną stwierdza czy w przewodzie pokarmowym nie znajduje się krwotok. By dokładnie się o tym przekonać należy pobrać po dwie próbki kału w kolejno trzech wypróżnieniach.

Co ważne, pacjent przed pobraniem próbki nie może jeść mięsa, potraw przyrządzonych na bazie krwi, zielonych jarzyn, rzepy oraz chrzanu. Zamiast tego zaleca się jeść razowy chleb, kaszę gryczaną oraz warzywa i owoce (tylko nie zielone).

Oprócz tego nie można przyjmować aspiryny, witaminy C czy żelaza. Nie należy również oddawać próbki kału podczas miesiączki. Warto zwracać tu uwagę na szczegóły, bowiem nawet zbyt twarda szczoteczka do zębów powodująca krwawienia dziąseł może wpłynąć na wyniki badania.

Kto powinien zrobić badanie kału?

Wszystkie osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego powinny zdecydować się na to badanie. Tyczy się to szczególnie pacjentów, którzy mają choroby trzustki, jelit, źle wchłaniają pokarm, posiadają pasożyta w przewodzie pokarmowym i uszkodzoną błoną śluzową przewodu (wrzody czy nowotwory jelit). Oprócz tego każdy powinien robić takie badanie raz na jakiś czas profilaktycznie.

Jak pobrać próbkę

Kał przeznaczony do badania nie może być wydalony przy pomocy żadnych środków przeczyszczających. Istnieją jednak pewne wyjątki, ponieważ przy kolonoskopii lekarz zaleca przed badaniem wykonanie lewatywy. Kał należy oddać do pojemnika kałowego, może nim być dokładnie umyta i wysuszona miska lub nocnik. Co ważne, należy pamiętać by nie pobierać próbki kału z muszli klozetowej.

Do przygotowania odpowiedniego materiału do badania należy kupić w aptece specjalny pojemnik na kał wraz ze szpatułką. Wystarczy, że nabierzemy niewielką ilość kału ze świeżego stolca na sterylną łyżeczkę, umieścimy go w wyraźnie podpisanym imieniem i nazwiskiem pojemniku i oddamy do laboratorium. Od niemowlaków można pobrać próbkę kału z pieluszki, jednak wcześniej powinna być ona dokładnie wyprana w wysokiej temperaturze i wyprasowana (tyczy się to jedynie wielorazowych pieluszek).

Jeśli na przemian oddajemy biegunkowy i normalny stolec próbkę do badania należy pobrać z luźnego stola. Jeśli jest to niemożliwe można oddać do laboratorium ligninę nasączoną biegunkowym kałem. Od pacjenta u którego wykryto obecność pasożytów należy więcej niż jednokrotnie pobrać próbkę kału ponieważ pasożyty bardzo wrażliwe są na działanie czynników zewnętrznych i mogą się zmieniać po ich wydaleniu z kałem. Wtedy należy pobierać próbki z więcej niż jednego miejsca i oddać trochę więcej materiału do badania.

Przed badaniem należy poinformować osobę badającą kał o przyjmowanych przez nas lekach w przeciągu ostatnich kilku dni, stosowanej diecie oraz krwawieniach m.in. z dziąseł.

Wyniki

Na wyniki badania należy czekać od kilku godzin do nawet kilkunastu dni, w zależności od tego, jakim zabiegom analitycznym poddawana jest próbka. Zwykle wynik badania kału jest opisowy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Jinyo (Gość)

    Way to use the internet to help people solve preosbml!

  2. Jase (Gość)

    Mazzarri è ridicolo la sua espulsione non è cercata altrimenti non si sarebbe nascosto in panchina come un bimbo che sa di aver fatto una marachella il suo atteagigmento in panchina è stato penoso