Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku to ważne badanie okulistyczne, które wykonuje się już u przedszkolaków. Kładzie się duży nacisk na wczesne wykrywanie wad wzroku - jest on przecież najważniejszym zmysłem człowieka.

Podstawy badania

Obniżenie ostrości wzroku jest wskazówką, że powinniśmy udać się do okulisty. Przy pomocy badania ostrości wzroku, jesteśmy w stanie dokładnie zbadać jak rozległe jest uszkodzenie wzroku i czy trzeba szukać przyczyny chorobowej. Definicja mówi, że ostrość wzroku to umiejętność rozróżnienia od siebie dwóch punktów, leżących blisko siebie.

Opis badania

Badanie wzroku przeprowadza się przy użyciu specjalnych tablic zwanych tablicami Snellena. Na tablicach znajdują się liczby, cyfry i inne znaki o różnych wielkościach i kształtach. Zaczynając od góry, znaki te są duże i stopniowo zmniejszają się ku dołowi – tym samym zwiększa się poziom trudności ich odczytywania. Na wysokości każdego rzędu znaków znajduje się liczba, mówiąca nam z jakiej odległości oko widzi dany rząd. Wzór na ostrość wzroku wygląda następująco : V= d/D, gdzie V (visus)oznacza ostrość wzroku, d - odległość od tablicy, a D – odległość, z jakiej oko powinno prawidłowo odczytać znaki.

Zadaniem pacjenta jest odczytanie kolejnych rzędów. Jeśli np. z odległości 5 metrów poradzi sobie z odczytaniem rzędu oznaczonego jako D=5, to znaczy, że ostrość jego wzroku jest optymalna. W momencie, gdy pacjent nie jest w stanie odczytać największego znaku, lekarz każe mu przybliżać się do tablicy. Jeśli zobaczy największy znak dopiero z odległości 1 metra, to znaczy, że ostrość jego wzroku wynosi V=1/50. Jeśli przeczyta prawidłowo rząd znaków oznakowany jako D=25, to ostrość jego wzroku wynosi V=5/25. Badanie ostrości wzroku przeprowadza się dla każdego oka osobno.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. kapucynka

    U mojej babci podczas badań wzroku, okulista wykrył zaćmę. Na zabieg w polskim szpitalu na NFZ trzeba czekać nawet 4 lata... Zawsze jednak można wyjechać na operację w ramach NFZ do Czech. Wielu Polaków skorzystało z takiej okazji, a ta czeska klinika: http://lepiejzobacz.cz/ wykonała ponad 30 000 operacji Polaków. Wybiera się pakiet, w ramach którego jest odpowiednia soczewka wewnątrzgałkowa, a w cenę wliczona jest również opieka polskich lekarzy, ubezpieczenie, leki osłonowe, wizyta kontrolna w polskiej klinice.

  2. Alma (Gość)

    Albo tez polecam się wybrać do Dzięgielewska Instytutu Oka. Ja akurat tutaj miałam pomiar cisnienia wewnątrzgałkowego i bylam

  3. Gulia23 (Gość)

    Wg mnie powinno się wybrać do dobrego gabinetu okulistycznego gdzie dysponuje się na prawde dobrym sprzętem. Tak jak np w Dzięgielewska Instytucie Oka, tutaj nie muszę sie specjalnie przygotowywac do badań.