Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego

Procesy chorobowe mózgu czy rdzenia kręgowego zazwyczaj powodują zmiany w składzie płynu, który je otacza. Dlatego lekarze zalecają jego diagnostykę, za pomocą badania płynu mózgowo – rdzeniowego.

Czemu służy badanie?

Badanie płynu mózgowo - rdzeniowego jest badaniem, przy pomocy którego rozpoznajemy zapalenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN), jak również mogącym uzupełniać diagnostykę przy podejrzeniach krwawień podpajęczynówkowych i chorób OUN powodujących rozsiew komórek nowotworowych i rozpad mieliny.

Opis badania

Płyn mózgowo – rdzeniowy zwykle pobiera się poprzez nakłucie odcinka lędźwiowego. Osoba badana leży na boku i proszona jest, aby jak najmocniej wygięła grzbiet, celem uwidocznienia kręgosłupa.

Podobne ułożenie lub pozycja siedząca z wygiętym karkiem i podkurczonymi nogami wymagana jest podczas pobierania płynu rdzeniowo – mózgowego drogą nakłucia podpotylicznego.

Fragment skóry pacjenta, w którym dojdzie do nakłucia zostaje dokładnie odkażony spirytusem, a później jodyną. Miejsce to znieczula się lignokainą, a następnie lekarz wbija igłę punkcyjną w przestrzeń, gdzie znajduje się płyn i analizuje ciśnienie śródczaszkowe oraz drożność kanału kręgowego. Pomiar jest możliwy dzięki urządzeniu zwanego manometrem, który połączony jest z igłą punkcyjną. Na zakończenie badania lekarz pobiera kilkanaście mililitrów płynu mózgowo – rdzeniowego, wyjmuje igłę i nakłada jałowy opatrunek na miejsce, w którym była wbita.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość