Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie pola widzenia

Określa obszar widzianego obrazu przez nieruchome oko. Pozwala określić ubytki w polu widzenia i granice.

Badanie pola widzenia wykonywane jest na zlecenie lekarza i można je przeprowadzić na dwa sposoby: poprzez perymetrię, czyli rzucenie siatkówki oka na wewnętrzną kulistą powierzchnię, lub poprzez rzutowanie jej na płaską powierzchnię, czyli kampimetrię. Coraz częściej wykonuje się perymetrię komputerową, która bardzo dokładnie określa, jak bardzo siatkówka jest czuła. Ta metoda jest najlepsza, jednak wymaga od pacjenta dużego skupienia.

Ubytki w polu widzenia zaobserwowane podczas badania to miejsca w siatkówce, które nie reagują na bodźce świetlne. Powodowane jest to chorobami oka albo złym połączeniem dróg doprowadzających bodźce do mózgu.

Perymetria

Pacjent podczas badania musi być bardzo skupiony, ponieważ na podstawie jego wypowiedzi ustala się wynik badania. Badany umieszcza podbródek na specjalnej półce na perymetrze. Zasłania jedno oko i wpatruje się w punkt, w którym pojawia się poruszający się znaczek. Pacjent patrząc cały czas w jedno miejsce musi powiedzieć osobie wykonującej badanie czy widzi znaczek czy nie.

Kampimetria

Pacjent patrzy na czarny ekran na którym przesuwa się biały punkt i mówi o tym lekarzowi, podobnie jak w perymetrii.

Test Amslera

Pacjent patrzy na punkt umieszczony na siatce o boku 10 cm. Jeśli oko pacjenta nie działa prawidłowo, widzi on zniekształcone linie lub mroczki, które sprawiają wrażenie, że linie są niewyraźne.

Badanie trwa kilkadziesiąt minut i nie ma po nim żadnych powikłań, można je wykonywać wielokrotnie u osób w każdym wieku. Wyniki pacjent dostaje po badaniu w formie opisu.

Kto powinien wykonać badanie?

Na badanie powinien zdecydować się każdy, kto posiada: jaskrę, choroby układu nerwowego, wzrokowego oraz choroby siatkówki i naczyniówki.

Przed badaniem

Badanie pola widzenia oka wymaga wykonania uprzednio badania ostrości wzroku. Jeśli osoba posiada słabą ostrość nie można ustalić jej pola widzenia oka.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość