Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie spermy

Dzięki badaniu spermy lekarze są w stanie ustalić, co jest przyczyną niepłodności u mężczyzny i w niektórych przypadkach temu zaradzić.

Na czym polega i czemu służy badanie spermy?

Podstawowym celem badania spermy jest odnalezienie przyczyn, dla których występują problemy związane ze spłodzeniem potomstwa. Z badań wynika, że niemożność zajścia w ciążę jest w blisko połowie przypadków spowodowana wadą spermy mężczyzny, dlatego badanie nasienia powinno zawsze wyprzedzać badania specjalistyczne u kobiety.

Podczas badania spermy sprawdzane są plemniki mężczyzny, wydzielina prostaty oraz pęcherzyki nasienne. W podstawowe badanie nasienia wlicza się:

  • Szczegółowe badanie plemników przy użyciu mikroskopu, polegające na oszacowaniu stopnia i rodzaju ich ruchliwości, liczebności i liczbie żywych plemników. Analizę tą wykonuje się od razu po pozyskaniu nasienia.
  • Badanie właściwości biofizycznych i fizykochemicznych spermy, czyli szybkość upłynnienia i objętość.
  • Kolejne badanie przy użyciu mikroskopu, tym razem skupiające się na budowie plemników, po poprzedzającym wybarwieniu nasienia.
  • Badanie analizujące skład biochemiczny spermy – fosforanów, cytrynianów, stężenie oraz zużycie fruktozy w określonym czasie.

Przebieg badania

Nasienie od pacjenta uzyskuje się w wyniku samogwałtu (manualnej stymulację narządów płciowych, która ostatecznie prowadzi do wytrysku). Przed podjęciem owych działań należy dokładnie umyć prącie ciepłą wodą i mydłem. Sperma, czyli tak zwany ejakulat, musi pochodzić wyłącznie z pierwszego wytrysku. Ponadto pacjent musi zachować wstrzemięźliwość seksualną przez okres 5 dni poprzedzających badanie.

Nasienie oddawane jest do suchego, szklanego pojemnika na krótko przed wykonaniem badania. Wymagane jest, aby naczynie w którym transportowane będzie nasienie było wcześniej podgrzane do temperatury ciała – 36,6°C w celu stworzenia środowiska sprzyjającego utrzymaniu nasienia w nienaruszonym stanie. W niektórych przypadkach zezwala się, aby nasienie było pobrane podczas stosunku płciowego przerywanego z partnerką, aczkolwiek niedopuszczalne jest wtedy użycie prezerwatyw, ze względu na zabójcze dla plemników substancje chemiczne, jakimi są pokryte.

W sytuacjach, w których problemem jest ustalenie ojcostwa, sperma pobierana jest w laboratorium pod kontrolą lekarza biegłego sądowego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość