Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie USG

Nieinwazyjne i niegroźne badanie usg pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć wewnętrzny organ.

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Odbite bądź pochłonięte fale są na monitorze odpowiednio szare lub czarne, to dzięki temu możemy zobaczyć zarys wewnętrznego narządu. Monitor wraz z aparaturą przetwarzającą odbite bądź pochłonięte fale jest jedną z dwóch części urządzenia do przeprowadzania badania USG. Oprócz niego badający musi mieć głowicę, która wysyła fale ultradźwiękowe do wnętrza ciała osoby poddawanej badaniu.

Badanie usg jest bezbolesne i niegroźne. Fale ultradźwiękowe mogą uszkodzić narządy wewnętrzne, lecz taka możliwość jest niewielka.

Nie należy jednak za często wykonywać badań usg, tyczy się to szczególnie kobiet w ciąży. Komórki niewykształconego płodu są zbyt delikatne by narażać je co miesiąc nawet na tak małe ryzyko.

Przed usg lekarz badający nakłada na głowicę żel, by zapobiec odbijaniu się fal. Najczęściej wykonywane badania to między innymi: usg jamy brzusznej, macicy, serca czy doppler żył i tętnic.

Przygotowanie do badania

Zależnie od tego, na jakie badanie idziemy, inaczej powinniśmy się przygotować. Badanie usg macicy i pęcherza moczowego, trzeba zrobić z pełnym pęcherzem, by wszystko było dokładnie widoczne. Dlatego zaleca się przed takim badaniem wypić dużo wody i powstrzymywać się przed oddawaniem moczu. Do badania usg jamy brzusznej należy mieć przeczyszczone jelita, z tego powodu najlepiej nic nie jeść wieczorem przed dniem badania. Oprócz tego trzeba zażyć środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan, by gazy nie utrudniały dobrej widoczności trzustki. Przed badaniem końcowego odcinka jelita grubego istnieje potrzeba wykonania przed usg głębokiej lewatywy.

Przebieg badania ultrasonograficznego

Usg trwa zwykle około kilkunastu minut. Osoba badana zostaje odpowiednio położona przez lekarza na leżance. Wtedy badający pokrywa głowicę aparatury usg żelem i przesuwa nią po ciele badanej osoby, by obejrzeć narządy wewnętrzne. Nieprzyjemny może być tu tylko zimny żel i ucisk z jakim lekarz napiera głowicą na brzuch lub inne części ciała. Osoba badana podczas usg musi kilka razy nabierać i zatrzymywać na jakiś czas powietrze w płucach, według zaleceń badającego. Jeśli podczas badania odczuwa się ból, należy natychmiast powiadomić o tym osobą badającą.

Wydrukowany wynik badania pacjent dostaje po kilku minutach. W tym czasie może się ubrać i wytrzeć z żelu.

Badania usg można zrobić w każdej klinice i przychodni. Zależnie od badanego narządu będzie prawdopodobnie badał nas inny lekarz. Najczęściej badaniami usg zajmuje się radiolog. W prywatnych ośrodkach cena badania może wynosić do 150 złotych.

Jama brzuszna

Usg jamy brzusznej wykonuje się, by określić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki, śledziony, aorty, pęcherza, gruczołu krokowego i macicy. Usg jamy brzusznej nie gwarantuje wykrycia choroby wrzodowej, nadżerek lub polipów. Ponadto nie określa ono dokładnego stanu żołądka, jelit i dwunastnicy.

Usg serca

Echo serca czyli usg jest niezbędnym badaniem do stwierdzenia nieprawidłowości struktury serca, do postawienia diagnozy i określenia metod leczenia. Urządzenie do badania posiada inną głowicę niż to do badania jamy brzusznej.

Usg wewnętrzne

Istnieją dwa najpopularniejsze badania usg, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała urządzenia usg. Jest to badanie endorektalne i endowaginalne. To drugie polega na umieszczeniu głowicy w pochwie, dzięki czemu można zauważyć zachodzące nieprawidłowe zmiany w macicy i jajowodach.

Usg endorektalne jest trochę bardziej skomplikowane. Głowicę o kilkunastu centymetrach z kapturkiem napełnionym wodą, wprowadza się do odbytu. Gumowy kapturek sprawia, że głowica ma lepszy kontakt z badaną ścianą narządu, co powoduje, że obraz jest dokładniejszy. Usg endorektalne wykonuje się, by określić zmiany nowotworowe powstałe w jelicie.

Doppler

Badanie dopplerowskie pomaga ustalić, czy przepływ krwi w naczyniach i w sercu jest prawidłowy. Oprócz tego, badanie pozwala określić kierunek i sposób przepływu krwi, dzięki falom ultradźwiękowym odbitym od czerwonych krwinek. Przez wykonanie zabiegu dopplerowskiego możemy dowiedzieć się, czy nie grożą nam zaburzenia przepływalności krwi lub czy posiadamy szczelne zastawki sercowe.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Przemek (Gość)

  Fajne to jest to badanie.

 2. pignolla (Gość)

  wie któraś z was może gdzie znaleźć w Bełchatowie dobrego specjalistę od badań USG?

 3. Kettelaine (Gość)

  I vow to make today a productive day *looking at piles that are suduronring me*Oh this chick came up to me at church yesterday and told me she had been harboring hate in her heart towards me because she overheard me saying that her sister was ugly and that I hoped her orange dress wasn't like mine. She kept saying that I grew up around them and how she has known me all my life so that's why she came to me. First of all I would NEVER say anything like that. Not in my adult life anyway. Secondly, yes I did grow up around them and I did point out to her that if she knew me like she keeps claiming, she knows that's not even in my nature to say anything like that. I WANTED to remind her of when we were little and MOST everyone looked down on their family because there were issues there (I'll leave it at that) but I was one of very few who hung out with them. I'd chill at their house (on the porch because the smell and bugs were battling on the inside). I'd invite them to mine. I was real close to her niece until her ho tendencies became a little too much for me. I just don't get it. I told her I wasn't apologizing for what she thought she heard and that I wish she would have came to me when it happened where I could defend or explain it. I don't even recall mentioning my dress.Do you like this comment?: 0 1letmein

 4. Penetrator (Gość)

  Jaki żel używany jest do USG Wewnętrznego?
  Na większości pisze że mogą być stosowane przy USG nie dając odczynu ale nie mogą mieć kontaktu z błoną śluzową

 5. verra

  Witam na czym polega badanie usg dopplerem zapisałam sie do lekarza specjalizującego się chirurgią naczyniową http://www.krefft-laser.pl/krefft.html a kompletnie nie wiem czego mam się spodziewać dodam że lecze się na żylaki a wysłała mnie lekarka pierwszego kontaktu

 6. Kosmowski33

  Jak szukacie punktu w Warszawie to ja polecam to centrum medyczne: http://krajmed.pl/badania-usg/ Mają naprawdę dobry sprzet i spoko ceny, zresztą zobaczcie sami, mają cennik na stronie.

 7. darekT

  Najlepsi specjaliści od badan usg brzucha i nie tylko są w krakowskiej przychodni nzorevita - http://www.nzozrevita.pl/uslugi/usg/ duże doświadczenie oraz pracują na dobrym sprzęcie.

 8. Zosya

  Dla osób z Warszawy polecam klinikę http://krajmed.pl - robią bardzo dobre badania USG, jakie akurat robiłam badanie piersi i wszystko było OK.

 9. angela12

  Ja USG zawsze robię w Prima Med. W Krakowie. Czas oczekiwania na wynik jest krótki, nie ma kolejek i sama przychodnia jest bardzo komfortowa. Polecam - warto się tam udać. Personel też jest bardzo miły dla pacjenta i cierpliwy.

 10. Dagmara (Gość)

  warto się badać i zdecydowanie stawiać na profilaktykę. Jaki jest sens przed uciekaniem i tak naprawdę pozwalaniu na to zeby choroba zabrała nam życie..? nie rozumiem takich postaw. Jak mi się cos dzieje to pomimo młodego wieku ide po skierowanie albo od razu lekarza, sprawdzam, szukam i stawiam temu czoła. teraz idę właśnie n usg jamy brzusznej salve.pl/przychodnie/oferta/badania-diagnostyczne/usg-jamy-brzusznej/, bo tak mi zalecono. Nie boje się bo robię badania regularnie i wiem ze nic nie powinno mnie zaskoczyć

 11. Mamusia

  warto się badać i zdecydowanie stawiać na profilaktykę. Jaki jest sens przed uciekaniem i tak naprawdę pozwalaniu na to zeby choroba zabrała nam życie..? nie rozumiem takich postaw. Jak mi się cos dzieje to pomimo młodego wieku ide po skierowanie albo od razu lekarza, sprawdzam, szukam i stawiam temu czoła. teraz idę właśnie n usg jamy brzusznej https://salve.pl/przychodnie/oferta/badania-diagnostyczne/usg-jamy-brzusznej/, bo tak mi zalecono. Nie boje się bo robię badania regularnie i wiem ze nic nie powinno mnie zaskoczyć

 12. pelka (Gość)

  Profilaktyka jest mega ważna, niewiele ro kosztuje a niejednokrotnie może uratować życie, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze, ja dziadkowi podrzuciłam ostatnio kupon rabatowy na badania w laboratoriach Diagnostyka, czytałam o kampanii Zdrowa Jesień i skorzystałam z okazji że jest teraz promocja na badania

 13. mpire

  Ważne jest również badanie usg jamy brzusznej, które może powiedzieć, z jakimi problemami nasz organizm się boryka, ponieważ dzięki temu badaniu możemy sprawdzić trzustkę, nerki, pęcherz itd. Jeśli szukacie jakiegoś miejsca w Warszawie, to polecam sprawdzić sobie https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/usg-jamy-brzusznej-usg-brzucha/

 14. genuis

  trzeba jeszcze dodać że USG wykorzystuje się w leczeniu schorzeń ortopedycznych. ja byłam u dr Wasilczyka w CM Medicum to wszystkie zabiegi robił pod kontrolą USG i dzięki temu leczenie przyniosło jeszcze lepsze rezultaty niż pierwotnie zakładałam

 15. KOSMED

  Bardzo ważnym czynnikiem, determinującym prawidłowe wykonanie badanie jest jakość samego aparatu usg. O tym, jak rozróżnić dobry aparat usg od tego budżetowego - tutaj https://kosmed.kielce.com/czym-roznia-sie-tanie-od-drogich-aparatow-usg/

 16. starma

  Nie ma się co bać badania. Badanie jest
  całkowicie bezpieczne
  bardzo dokładne
  jak również mozna je wykonać każdemu w kazdym stanie.

  Polecam zajrzeć sobie tutaj:
  https://depilacjalaserem.info.pl/na-czym-polega-badanie-usg/

  Na stronie jest opisane na czym polega badanie usg. Jeśli chcecie wybrac sie na fundusz to musicie mieć skierowanie. Bez skierowania można natomiast badanie wykonać prywatnie (czasami lepiej będzie wykonać prywatnie bo badanie nie jest drogie a przynajmniej będziecie wiedzieli co Wam jest....)