Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Badanie wzroku

Przeprowadzane jest w szkole, przed egzaminem na prawo jazdy i podczas okresowych badań do pracy. Badanie wzroku jest szybkie i bezbolesne.

Na początku lekarz okulista rozmawia z pacjentem. W przeprowadzanym wywiadzie najczęściej pyta, czy chory ma ogólne problemy ze wzrokiem, czy bolą go oczy, czy nosi okulary, czy dużo ogląda telewizji, ile spędza czasu przed komputerem, gdzie pracuje, jakie przyjmuje leki i jakie przebył choroby. Podczas tej części badania pacjent może powiedzieć, z jakim problemem przychodzi do lekarza i co najbardziej go niepokoi. Jeśli w rodzinie ktoś z naszych bliskich cierpiał na dziedziczne choroby oczu (na przykład na jaskrę), powinno się o tym poinformować lekarza.

Właściwe badanie wzroku polega na dokładnym obejrzeniu oka, powiek, spojówek, rogówek, źrenic, kanalików łzowych oraz innych części oka. Pacjent musi usiąść na taborecie umieszczonym przed aparatem do badania oka. Podbródek trzeba umieścić na specjalnej półce w aparacie. Lekarz siada po drugiej stronie maszyny oraz włącza lampkę, by lepiej widzieć oczy i następnie bada je, szukając nieprawidłowości. Lekarz może poprosić pacjenta o spojrzenie w górę, dół, bądź zamknięcie oka.

Badanie ostrości wzroku bada się w inny sposób, jednak również krótki i bezbolesny. Pacjent musi stanąć kilka metrów od umieszczonej na ścianie tablicy, na której widnieją w rzędach figury, cyfry, litery o różnej wielkości, najczęściej kolejno zmniejszające się. Obok rzędów z figurami znajdują się odległości, z których zdrowe oko powinno bez kłopotów rozpoznać figurę. Lekarz prosi o odczytywanie znaków, przybliżanie się do tablicy, bądź oddalanie się. Potem po obliczeniu i wstępnej analizie określa czy ostrość wzroku pacjenta jest prawidłowa.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. kamiss (Gość)

  A czy przy podstawowym badaniu można wykryć zaćmę?

 2. Roksia (Gość)

  bardzo fajny artykuł!!! wlaśnie wybieram się na bezpłatne badania w ramach akcji czas na wzrok i teraz wiem co mnie czeka :)

 3. kapucynka

  Cześć, szukam dobrej kliniki gdzie wykonam zabieg usunięcia zaćmy u ponad 80 - letniego dziadka. Prywatne placówki są kosztowne więc może coś na NFZ? Wiem, że w ramach refundacji można wyjechać do Czech m.in. do kliniki w Cieszynie: http://lepiejzobacz.cz/ ale nie wiem, ile formalności trzeba załatwić, żeby to się udało. Co więc radzicie?

 4. Flondera

  Badania wzroku niestety wiele z nas lekceważy, a prawda jest taka, że po 40 roku życia, praktycznie każdy człowiek ma słabszy wzrok, a dokładniej gorzej widzi z bliska. Jest to tak zwana prezbiopia, którą można dość łatwo skorygować odpowiednimi okularami. Ja przez jakiś czas nosiłam okulary jednoogniskowe, ale było to mało wygodne rozwiązanie. Potem się zastanawiałam nad okularami dwuogniskowymi Sporo w zrozumieniu jak te poszczególne szkła "działają" pomogło mi artykuł na stronie http://zobacztozjzo.com.pl/rozwiazania-dla-prezbiopow.html i ostatecznie zdecydowałam się na okulary progresywne. I jak dla mnie był to bardzo dobry wybór, przede wszystkim czuje sie bardziej komfortowo.