Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Balon w leczeniu otyłości

Na świecie coraz więcej ludzi jest otyłych lub z nadwagą. Wiele z nich ma za sobą przynajmniej kilka diet odchudzających, zażywanie cudownych preparatów i wszystko na nic. W walce z apetytem często kończymy na przegranej pozycji. Dla osób otyłych z pomocą przychodzi leczenie za pomocą zalożenia balonu żołądkowego.

Z balonem lżej

Założenie balonu żołądkowego można stosować w leczeniu znacznej nadwagi, otyłości oraz otyłości olbrzymiej. Metodę można polecić również osobom z niewielką nadwagą, u których stosowanie diet nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Balon zakłada się także wówczas, gdy z powodu np. choroby serca, nie można poddać pacjenta operacji zmniejszenia żółądka czy założenia opaski na górną częśc żołądka. Zabieg jest nieinwazyjny i na tyle bezpieczny, że już po kilku godzinach można pacjenta wypisać do domu. W ciągu pierwszych 2-3 dni mogą występować nudności i wymioty. Jest to reakcja żołądka, ponieważ chce on strawić lub odrzucić balonik. Na złagodzenie tych dolegliwości zaleca się przyjmowanie leków powstrzymujących odruch wymiotny.

Przebieg leczenia

Założenie balonu trwa od 10 do 15 minut. Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Za pomocą endoskopu wprowadza się do żołądka zwinięty balonik, który wypełnia się roztworem soli fizjologicznej. Kiedy osiągnie właściwy rozmiar, zostaje odczepiony i opada w żołądku. Pozostaje tam prze pół roku, na cały okres leczenia. Obecność balonu powoduje ograniczanie zjadanych pokarmów. Po zakończeniu kuracji balon jest usuwany tą sama drogą. Zabieg założenia balonu nie jest refundowany, koszt to około 7-8 tysięcy.

Powikłania

Powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Może np. być to nieszczelność balonika. Powłoka balonu wykonana jest z materiału odpornego na działanie kwasów żołądkowych. Jest on wypełniony solą fizjologiczną, więc ewentualna nieszczelność nie jest zagrożeniem dla organizmu.

Przeciwwskazanie

Do założenia balonu przeciwwskazaniem są:

  • choroba wrzodowa
  • operacje przewodu pokarmowego
  • przepukliny okołoprzełykowe
  • obstrukcja
  • zarostowe zapalenie otrzewnej
  • schorzenia nerek, płuc, wątroby
  • długie stosowanie sterydów
  • ciąża

Jednak do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. Przeprowadzany jest dokładny wywiad jak też seria badań koniecznych w poszczególnych chorobach. Obowiązkowym badaniem jest wykonanie gastrostropii.

Nowa dieta

Po założeniu balonu średni spadek wagi to około 23 procent wagi wyjściowej. Zdarza się jednak i tak, że niektórzy tracą na wadze 40, a nawet 50 kilogramów. Wiele też zależy od stopnia otyłości - przy BMI wysokim spasdek wagi jest wolniejszy, przy poniżej 32 w ciągu pól roku można schudnąć około 70% nadwagi. Tak duży spadek wagi jest normalnym zjawiskiem po założeniu balonika, tak działa organizm. Jednak samo założenie balona jest dopiero początkiem drogi, konieczna jest zmiana stylu życia.

Niewielkie przewinienie może ujść bezkarnie i nie zaprzepaści leczenia. Dieta powinna być z dużą ilością warzyw, owoców z ograniczeniem cukru, makaronów, ziemniaków. Jeśc należy powoli, każdy kęs przezuwać dokładnie, tak by ułatwić trawienie i żeby do mózgu zdążyła dotrzeć informacja o zaspokojeniu głodu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość