Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Beri-beri

Beri-beri to choroba będąca wynikiem niedoboru tiaminy (witaminy B1), charakteryzująca się licznymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej organizmu (tiamina odgrywa istotną rolę w procesie spalania glukozy).

W wyniku nieprawidłowej, niecałkowitej metabolizacji glukozy, w organizmie gromadzą się toksyczne produkty przejściowe (kwas pirogronowy), które inicjują procesy degeneracyjne w tkance nerwowej i mięśniowej.

Charakterystycznymi objawami choroby beri-beri są zaburzenia czucia, osłabienie i porażenia mięśni, apatia, obrzęki kończyn, twarzy i tułowia, zaburzenia psychiczne, brak apetytu i zaburzenia pamięci.

Beri-beri obecnie dotyczy niemal wyłącznie obszarów Azji, w których dieta ogranicza się do łuskanego ryżu. Diagnozuje się ją również u alkoholików wśród objawów zespołu Wernickego-Korsakowa. Leczenie polega na zastosowaniu diety wysokowitaminowej i suplementacji witamin B1.

Aleksandra Banasik

Tematy: tiamina, awitaminoza, witamina B1, niedobór witaminy B1

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość