Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Bez czarny

Krzewy bzu czarnego zazwyczaj rosną na dziko w zaroślach, lasach, łąkach. Jednak ze względu na swoje walory, nie tylko zdrowotne, ale również dekoracyjne mogą rosnąć w dużych przydomowych ogrodach.

Charakterystyka

Krzew bzu czarnego dorasta do kilku metrów. Kwiaty są drobne, kremowobiałe, osadzone na długich szypułkach, zebrane w kwiatostany o wyglądzie parasolki. Dojrzałe owoce są fioletowo-czarne o słodkim, mdławym smaku. Bez kwitnie w drugiej połowie maja do czerwca i w tym czasie zbiera się jego kwiaty. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, zaraz po ich rozwinięciu.

Suszenie kwiatów i owoców

Zebrane kwiatostany nawlekamy na sznurek lub drut i wieszamy w miejscu cienistym, przewiewnym, nie nagrzanym słońcem. Po kilku dniach możemy kwiaty dosuszyć w miejscu słonecznym. Przy zbieraniu kwiatostanów należy zachować ostrożność, by nie ich nie pognieść, gdyż łatwo czernieją. Zebrane kwiaty najlepiej układać w koszyku.

Po osuszeniu odrywamy szypułki, a przesiane kwiaty przechowujemy w szczelnych pojemnikach.

Owoce bzu zbieramy, gdy są dojrzałe, barwy fioletowoczarnej, ścinając całe baldachy. Po odrzuceniu niedojrzałych, suszymy w piecu, uważając, aby się nie przypaliły. po oderwaniu szypułek owoce przechowujemy w pojemnikach.

Właściwości lecznicze

Już w starożytnym cesarstwie rzymskim znane były lecznicze właściwości bzu. Ale nie tylko, używano go również do farbowania włosów.

W kwiatach występują: rutyna, cholina, kwasy organiczne, olejek lotny, związki fenolowe, sole mineralne, związek działający napotne. W owocach występują: antocyjany, kwasy organiczne, karotenoidy, garbniki, witaminy z grupy B, witamina C. Kwiaty i owoce działają napotnie i moczopędnie, a owoce również przeczyszczająco.

Zastosowanie

Bez czarny szczególnie polecany jest w chorobach przeziebieniowych z powodu napotnego, przeciwgorączkowego (grypa, zapalenie gardła, angina). Dzięki działaniu również moczopednemu zalecany jest w chorobach narek, a także w dolegliwościach newralgicznych i reumatycznych.

Owoce, używane w postaci powideł, są bardzo dobrym lekiem przeciwbiegunkowym, szczególnie ważnym jako środek regulujący przemianę materii i dlatego zalecany osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Również bardzo cenne w tzw. kuracji wiosennej.

Zewnętrznie napar w postaci okładów i przemywań stosowany jest na wypryski skórne. w zapaleniu skóry, na oparzenia oraz w zapaleniu spojówek, a także do płukania jamy ustnej i gardła.

Przetwory

Z owoców bzu czarnego można przyrządzać przetwory np. soki, konfitury, powidła, kompoty. Natomiast świeże kwiaty zapieka się w cieście naleśnikowym. a suszone parzy jak herbatę.

Uwaga!

Przetwory alkoholowe na owocach bzu są trujące!**

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość