Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Bezpieczne wakacje - 8 rzeczy, które należy zrobić po wejściu do pokoju hotelowego

Bez względu na to, czy wyjeżdżasz na wakacje, czy w celach biznesowych, twój pokój hotelowy powinien być bezpieczną przystanią, a nie źródłem stresu i nieprzyjemnych dolegliwości. Zobacz, co należy zrobić po zameldowaniu, by ograniczyć ryzyko przykrych niespodzianek.

Sprawdź, czy w łóżku nie ma śladów pluskiew

Ze względu na powszechne stosowanie pestycydów na wiele lat pozbyliśmy się problemu pluskwy domowej, ale obecnie obserwuje się jej powrót i to właśnie w hotelach jesteśmy najbardziej narażeni na jej krwiopijczą nocną „działalność”. Pluskwy trudno zauważyć, ale o ich obecności mogą świadczyć niewielkie ciemnobrązowe plamki na pościeli, materacu, ramie łóżka, w fałdach zasłon i w okolicy listew podłogowych.

Pluskwy na szczęście nie przenoszą żadnych niebezpiecznych dla człowieka chorób, ale ich ugryzienia są wyjątkowo uciążliwe i mogą w znacznym stopniu tymczasowo oszpecić ciało. Zanim rozgościsz się w swoim pokoju, sprawdź newralgiczne miejsca, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Odkaź często dotykane powierzchnie

Pokojówka wyszorowała łazienkę na błysk, ale jest mało prawdopodobne, że wyczyściła także włączniki światła, klamki i pilota do telewizora. Odkaź je chusteczką antybakteryjną – zajmie ci to tylko 2 minuty, a może zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom.

Upewnij się, że klimatyzacja jest sprawna

Sprawdź klimatyzację, grzejniki lub wentylatory, nawet jeśli temperatura po wejściu do pokoju wydaje ci się odpowiednia. W nocy może zrobić się nieznośnie zimno lub duszno, a wtedy trudno oczekiwać, by ktoś przyszedł naprawić wadliwe urządzenie. Jeśli akurat nie będzie zastępczego pokoju, pozostaje zagryźć zęby i przeczekać do rana.

Zdejmij z łóżka narzutę

Wypranie pościeli to pestka, ale chyba nie myślisz, że po wymeldowaniu każdego gościa prane są też narzuty i koce? Była menadżerka jednej z największych sieci amerykańskich hoteli przyznaje, że mogą być zmieniane nawet tak rzadko jak 4 razy w roku. Zanim się położysz, a najlepiej zaraz po wejściu do pokoju, zdejmij z łóżka wszystkie ozdobne akcesoria i schowaj głęboko w szafie. Nawet nie myśl o tym, by się nimi przykrywać.

Sprawdź zakamarki

Zanim zapadniesz w błogi sen, zajrzyj pod łóżko, do szafy i w inne zakamarki niedostępne na pierwszy rzut oka. To szczególnie istotne w krajach, w których do pokoju mogły dostać się niebezpieczne zwierzęta. Przesada? Być może, ale po co ryzykować? Znane są nawet liczne przypadki, w których goście hotelowi dzielili pokój z ludzkimi zwłokami, o czym zaalarmował ich dopiero po czasie nieznośny zapach. Takie doświadczenie nie tylko musi być wstrząsające, ale może również uwikłać nas w szereg przykrych procedur.

Zresetuj budzik

To w zasadzie mało prawdopodobne, ale może zdarzyć się, że gość zajmujący pokój przed tobą był zmuszony wstawać drastycznie wcześnie i nie wyłączył funkcji stałej pobudki. Jeśli nie chcesz, by jakiś przeraźliwy dźwięk obudził cię bladym świtem i rozstroił nerwy na resztę poranka, upewnij się, że budzik jest wyłączony.

Zawieś na klamce znaczek “Nie przeszkadzać”

Pół biedy jeśli obsługa hotelowa po prostu cię obudzi, ale jeśli zamierzasz robić coś, co chcesz zachować wyłącznie dla siebie, upewnij się, że nikt w tym czasie nie wejdzie do pokoju, by wymienić ręczniki. To może wydawać się śmieszne, ale dla niektórych osób takie zaskoczenie może okazać się traumatycznym przeżyciem.

Przestudiuj mapę drogi ewakuacyjnej

Nie zakładaj, że ryzyko pożaru czy innych sytuacji zagrożenia jest niewielkie. Po wejściu do pokoju, poświęć kilka minut, by zapoznać się z drogą ucieczki w przypadku ewakuacji hotelu – to może uratować ci życie.

Fot. wwarby / Foter / CC BY

Fot. wwarby / Foter / CC BY

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. lileczka81

  dobre i przydatne dla podróżników :)

 2. kroska83

  Wakacje się zbliżają! Nigdy na to nie zwracałam uwagi, ale dzięki za przydatne porady!!

 3. ALEKSANDRA (Gość)

  NIE WIEM PO CO SĄ TE KAPY NA ŁÓŻKACH HOTELOWYCH.

 4. Friday (Gość)

  Z doświadczenia pracy w hotelu 3gwiazdkowym w trakcie studiów za granicą i późniejszej pracy na którą składało się 6 lat wyjazdów i nocowania w dobrych hotelach (od 2 do 4 gwiazdek) dodałabym do listy:
  1/ nie używaj ręczników, które już wiszą do wycierania ciała. Często obsługa hotelowa poleruje nimi deski klozetowe itp, a potem składa i zostawia dla klientów. Zalej ręczniki np wodą i powiedz, że Ci wpadły do wanny itp. Poproś o nowe.
  2/ zdezynfekuj toaletę (środkiem do toalety, octem ze sklepu itp).
  3/ sprawdź co jest pod prześcieradłem (materac) i jak wyglądają poduszki.
  Jako mama maluszka polecam środki odkażające w sprayu (na alkoholu), które można kupić w hurtowaniach stomatologicznych (w małych półlitrowych butelkach) do powierzchni wrażliwych. To nie są toksyczne rzeczy (mogą mieć kontakt z jedzeniem/ciałem), zabijają wirusy, grzyby, bakterie, można nimi spryskać wszystkie newralgiczne punkty w hotelu i po drodze (np. koło wózka dziecięcego po oczyszczeniu z psiej kupy czy klamki czy prysznic w hotelu). Obecnie ludzie strasznie rotują (jeżdżą, przeprowadzają się, zrobiła się moda na uodparnianie dzieci na brud (myli się pasożyty z bakteriami i wirusami- na pasożyta się nie uodpornisz, a robale stały się ostatnio bardzo częste u maluchów). Pozdrawiam :)

 5. podróżnik (Gość)

  Friday super porady, dzięki! A co do robali, to się chyba nie uchronisz alkoholem, chyba że doustnie ;) jedyna rada to dieta i regularne odrobaczanie. A częste są u maluchów bo rodzice i dziadkowie (kuzyni, koleżanki...) się nie odrobaczają ;)

 6. ewelinka123

  Ciekawe porady :)

 7. kozzanna85

  przydatne informacje, warto pamiętać

 8. gerona

  Te pluskwy i nieprane koce mnie przeraziły. Nigdy tego nie sprawdzałam!

 9. zoska_88

  Wow, nawet nie wiedziałam, że warto na takie rzeczy zwrócić uwagę. Teraz będę wiedziała co zrobić po wejściu do pokoju. Kilka z tych porad to całkiem niezłe i praktyczne rzeczy :)

 10. pauliniak (Gość)

  Też miałam pluskwy, przywiozłam z Anglii, dokładnie z Londynu do Warszawy. W Anglii to normalne, każdy o tym wie, że ludzie je przenoszą ze sobą ja przekonałam się osobiście.
  Próbowałam sama, ale ostatecznie skorzystałam z profesjonalistów bo nie dałam rady domowymi sposobami i środkami ze sklepu, o pluskwie i poradach na ich temat warto też poczytać na tej stronie prusator.pl/porady/ . Mi pomogła zrozumieć problem.

 11. light

  ciekawe porady

 12. karinajaros

  Wakacje coraz bliżej, więc takie artykuły się przydają :)