Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

„Biała śmierć” atakuje szybko

Wysokie spożycie soli zaburza krążenie już w krótkim czasie po posiłku, co na dłuższa metę może prowadzić do zesztywnienia ścian tętnic i nadciśnienia.

Kiedyś była cenniejsza od złota, dziś nazywa się ją białą śmiercią. O konieczności stosowania diety niskosodowej wiemy nie od dziś. Nadmierna ilość soli w jadłospisie grozi między innymi nadciśnieniem, chorobami nerek i niewydolnością krążenia. Ale naukowcy z Adelaide w Australii dokonali ostatnio jeszcze bardziej szokującego odkrycia. Okazuje się, że pojedynczy słony posiłek jest w stanie upośledzać przepływ krwi w organizmie już w 30 minut po jedzeniu.

W badaniu wzięło udział 16 dorosłych, zdrowych osób, które poproszono o zjedzenie 2 posiłków. Jeden zawierał 4 gramy soli; w drugim zawartość sodu nie przekraczała 0,3 grama. Zarówno przed, jak i po posiłku u badanych skontrolowano przepływ krwi w tętnicy ramiennej, której puls jest wykorzystywany do pomiaru ciśnienia i która jest wyznacznikiem zdrowia układu krążenia.

Analizy wykazały, że słony posiłek spowodował zaburzenie krążenia w ciągu 30 minut od spożycia, a po godzinie efekt ten był najsilniejszy.

Przewodniczący brytyjskiej grupy lobbystycznej Consensus Action on Salt and Health Graham MacGregor mówi, że to niewiarygodne, co z tętnicami mogą zrobić 4 gramy soli. Podkreśla jednocześnie, że jedząc poza domem, najprawdopodobniej pochłaniamy jej znacznie więcej.

Sięgając po sól, za każdym razem ingerujemy w funkcje komórek wyściełających nasze tętnice, a zaburzenia krążenia są wczesnym predyktorem poważnych chorób serca. Nadmierna ilość soli zwiększa też ryzyko raka żołądka, wylewu, chorób nerek i osteoporozy.

Pamiętajmy, że dzienne zapotrzebowanie na sód jest bardzo niewielkie i w całości pokrywa go ilość dostarczana z pokarmami. Dodatkowe stosowanie sodu w postaci soli kuchennej i środków konserwujących powoduje przekroczenie maksymalnego wskazanego spożycia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość