Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Bielactwo nabyte

Bielactwo nabyte to zaburzenie pigmentacji polegające na samoczynnym odbarwianiu się płatów skóry w wyniku postępującego rozkładu komórek barwnikowych, tzw. melanocytów.

Etiologia choroby nie jest jasna. Obecnie uważa się, że na wystąpienie zaburzenia składają się czynniki genetyczne, autoimmunologiczne i środowiskowe (zwłaszcza traumy i silne stany stresowe).

Bielactwo wiąże się z występowaniem ostro odgraniczonych, mlecznobiałych lub jasnoróżowych plam na skórze, głównie w miejscach odsłoniętych (twarz, ręce, okolice kolan), ale również w okolicach narządów płciowych i na owłosionej skórze głowy (w tym przypadku odbarwieniu ulegają także pojedyncze pasma włosów).

Dostępne metody leczenia bielactwa nabytego obejmują fototerapię, kortykosteroidoterapię ogólną lub miejscową oraz przeszczepy skóry. Chorzy zwykle maskują przebarwienia specjalnymi kosmetykami (kremy brązujące, podkłady kryjące).

Aleksandra Banasik

Tematy: bielactwo, przebarwienia na skórze, choroby skóry

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. jamal

    Póki co jedyna forma leczenia bielactwa to kamuflaż kosmetyczny http://www.bielactwoforum.pl/kamuflaz-kosmetyczny/ oraz ewentualnie depigmentacja. Leki immunosupresyjne nie działają.