Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biofeedback - trening ciała

Biofeedback, czyli w dosłownym tłumaczeniu "biologiczne sprzężenie zwrotne", to metoda treningu ciała, dzięki której możesz złagodzić ból, np. pleców, kręgosłupa czy karku.

Wymyślono ją dla amerykańskich astronautów, którzy w ekstremalnych warunkach musieli radzić sobie z bólem. Metoda ta opiera się na założeniu, że człowiek potrafi sam świadomie kontrolować np. rytm serca, pracę mózgu czy mięśni, a poprzez to złagodzić wiele dolegliwości, jak np. bóle kręgosłupa spowodowane nadmiernym napięciem mięśni.

Trening przeprowadza się pod okiem specjalisty z zakresu biofeedbacku, który ocenia stan zdrowia pacjenta i kwalifikuje go do serii ćwiczeń. Do rozpoczęcia terapii potrzebne jest specjalistyczne urządzenie monitorujące.

Podczas treningów pacjent podłączony jest do niego za pomocą elektrod. Mierzą one napięcie wybranych mięśni i zbierają informacje o sile i długości bolesnych skurczów. Gdy urządzenie zarejestruje zbyt napięte mięśnie - z pomocą instruktora pacjent uczy się, jak nimi sterować, by stopniowo się rozluźniały i ból ustępował. Dzięki takiemu sprzężeniu zwrotnemu (odpowiedź na reakcję bólu), uczymy się świadomie kontrolować własne ciało.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość