Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja endometrium

Biopsja endometrium jest najskuteczniejszym sposobem diagnostyki ultrasonograficznej, pozwalającej na precyzyjne zweryfikowanie podejrzanych obszarów błony śluzowej jamy macicy.

Czemu służy biopsja endometrium?

Przy pomocy biopsji endometrium jesteśmy w stanie bezpośrednio rozpoznać lub wykluczyć stany nowotworowe, rozrostowe oraz inne zmiany powiązane ze śluzówką jamy macicy i kanału szyjki. Zabieg nie ma nic wspólnego z terapeutycznym wyłyżeczkowaniem jamy macicy, które wykonuje się w przypadku silnego krwawienia z dróg rodnych.

Przebieg badania

Podczas tego badania lekarz pobiera fragment błony śluzowej z jamy macicy, który później poddawany jest analizie histopatologicznej i mikroskopowej.

Zabieg jest bardzo podobny do wyłyżeczkowania jamy macicy, lecz w tym przypadku badanie dotyczy jedynie małego fragmentu, a nie całej jamy macicy. Właśnie ze względu na to, procedura wyłyżeczkowania jamy macicy jest w stanie zastąpić biopsję endometrium, ale w przypadku istnienia raka endometrium, biopsja ta nie jest w stanie zastąpić wyłyżeczkowania całej macicy.

Zabieg wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Rodzaj znieczulenia zależy od sposobu pobierania materiału do badania. W Polsce stosuje się nawet krótkie znieczulenie ogólne.

Wskazania do wykonania badania

Biopsję endometrium wykonuje się w przypadku, gdy u kobiety występuje niecykliczne lub nazbyt obfite krwawienie z dróg rodnych, liczne krwawienia po menopauzie, w przypadku wykluczenia ciąży pozamacicznej (ektopowej) lub po prostu w celu zdiagnozowania niepłodności pod kątem wykluczenia chorobotwórczych zmian w jamie macicy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Jola (Gość)

    Zdecydowanie polecam to badanie, rozwiewa szereg wątpliwości. Pobranie wycinków z szyjki macicy zrobiono mi w znieczuleniu ogólnym w klinice Dea Salus w Tychach. Obyło się bez stresu, Na szczęście zmiany nie okazały się nowotworowe. Pozdrawiam. Jola.