Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja jądra

Dzięki takim technikom jak biopsja jądra, mężczyźni też mają szansę na skuteczne leczenie niepłodności.

Kiedy wykonuje się biopsję jądra?

Biopsję jądra wykonuje się u panów, u których stwierdzono tzw. azoospermię, czyli brak plemników w nasieniu. Jej celem jest diagnostyka odróżniająca azoospermię wynikającą z niedrożności i azoospermię bez niedrożności przewodów wyprowadzających nasienie z jąder. Zdrowe i ruchliwe plemniki ekstraktuje się i używa w procesie zapłodnienia pozamacicznego czyli in vitro.

W pierwszej fazie biopsji jądra pobiera się mały wycinek tkanki jądra w celu zweryfikowania histopatologicznego.

Procedurę wykonuje się za pomocą przezskórnej punkcji aspiracyjnej cienkoigłowej (nakłucie jąder cienką igłą) bądź jeśli zajdzie taka potrzeba – otwartego zabiegu chirurgicznego.

Z reguły zabiegi te są dość bolesne, dlatego wykonuje się je przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Nie są jednak niebezpieczne i bardzo rzadko dochodzi do powikłań.

Odizolowany wycinek tkanki jądra weryfikowany jest pod kątem występowania lub braku występowania komórek plemnikotwórczych, a także plemników. Po pozytywnym odizolowaniu zdrowych tkanek i plemników, używa się ich w procesie zapłodnienia przy wykorzystaniu procedury zwanej in vitro, czyli mikroiniekcji nasienia do komórki jajowej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość