Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja mózgu

Diagnostyka nowotworów idzie do przodu w dużym tempie. Choć biopsja nie należy do łatwych i przyjemnych, jest najlepszą metodą diagnozującą guzy mózgu.

Przebieg badania

Biopsja mózgu polega na pobraniu fragmentu zmienionej tkanki z określonej lokalizacji. Obecnie w badaniu wykorzystuje się metody stereotaktyczne. Zabieg ten wykonuje się przez nawiercenie małego otworu trepanacyjnego, w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, następnie wprowadza igłę biopsyjna i pobiera materiał. Biopsja mózgu trwa ok. 40 min do godziny.

Rodzaje biopsji mózgu

Wyróżniamy dwa główne rodzaje biopsji mózgu – stereotaktyczne i chirurgiczne. Te pierwsze polegają na przeprowadzeniu badań głowy celem precyzyjnego wyznaczenia położenia guza, po czym przez wywiercony w czaszce otwór wprowadzana jest igła. Igła ta, zwana też igłą biopsyjną, pobiera wycinek guza do analizy.

Biopsję chirurgiczną wykonuje się wtedy, gdy z racji położenia guza, niezbędne jest większe otwarcie czaszki pacjenta, aby zapewnić lepszą widoczność i kontrolę nad przebiegiem operacji.

Typ ten jest raczej zaniechany w dzisiejszej neurochirurgii. Zazwyczaj stosuje się biopsję stereotaktyczną z użyciem coraz to nowszych narzędzi, takich jak. aparat do neuronawigacji, który niesłychanie precyzyjnie śledzi położenie i każdy ruch igły biopsyjnej, co dokładnie można śledzić na ekranie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Ewa. (Gość)

    Witam.
    Mój wnuczek ma guza w głowie na skrzyzowaniu nerwu wzrokowego.
    Ma mieć biopsję przez otwieranie glowy.
    Boję się nie wiem czy poddać dziecko tej operacji?