Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja mózgu

Diagnostyka nowotworów idzie do przodu w dużym tempie. Choć biopsja nie należy do łatwych i przyjemnych, jest najlepszą metodą diagnozującą guzy mózgu.

Przebieg badania

Biopsja mózgu polega na pobraniu fragmentu zmienionej tkanki z określonej lokalizacji. Obecnie w badaniu wykorzystuje się metody stereotaktyczne. Zabieg ten wykonuje się przez nawiercenie małego otworu trepanacyjnego, w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, następnie wprowadza igłę biopsyjna i pobiera materiał. Biopsja mózgu trwa ok. 40 min do godziny.

Rodzaje biopsji mózgu

Wyróżniamy dwa główne rodzaje biopsji mózgu – stereotaktyczne i chirurgiczne. Te pierwsze polegają na przeprowadzeniu badań głowy celem precyzyjnego wyznaczenia położenia guza, po czym przez wywiercony w czaszce otwór wprowadzana jest igła. Igła ta, zwana też igłą biopsyjną, pobiera wycinek guza do analizy.

Biopsję chirurgiczną wykonuje się wtedy, gdy z racji położenia guza, niezbędne jest większe otwarcie czaszki pacjenta, aby zapewnić lepszą widoczność i kontrolę nad przebiegiem operacji.

Typ ten jest raczej zaniechany w dzisiejszej neurochirurgii. Zazwyczaj stosuje się biopsję stereotaktyczną z użyciem coraz to nowszych narzędzi, takich jak. aparat do neuronawigacji, który niesłychanie precyzyjnie śledzi położenie i każdy ruch igły biopsyjnej, co dokładnie można śledzić na ekranie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Ewa. (Gość)

  Witam.
  Mój wnuczek ma guza w głowie na skrzyzowaniu nerwu wzrokowego.
  Ma mieć biopsję przez otwieranie glowy.
  Boję się nie wiem czy poddać dziecko tej operacji?

 2. Destiny (Gość)

  1. Gilifrrends feature2. Maureen Plut3. Stamp on it, die but shapes, create your onw felt trim using border dies4. honey mustard yello, and off cream white with blue trim on sleeves and collar5. 76. melmac7. hearts8. apply tape to back of fabric for easier cutting9. 216710. Coco Chanel