Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja nerki

Biopsja nerki jest najlepszym sposobem zdiagnozowania chorób nerek, dzięki któremu jesteśmy w stanie właściwie rozpoznać chorobę i rozpocząć odpowiednie metody lecznicze.

Czemu służy badanie?

Biopsja nerki umożliwia zbadanie prawidłowości strukturalnej tkanki nerkowej oraz diagnozę procesów, które zachodzą we wnętrzu nerki (w śródmiąższu i kłębuszkach nerkowych). Ponadto, obrazy wykonane podczas badania zapewniają wgląd w stopień rozwoju zmian chorobowych, a także ocenę uszkodzeń nerki spowodowanych chorobą. Zsumowanie wniosków pobranych na podstawie obrazów biopsyjnych ze stanem klinicznym stanowić będzie prognozę co do dalszego rozwoju choroby oraz podstawę, na której oprze się decyzja o podjęciu niezbędnego leczenia.

Opis badania

Zanim dojdzie do badania, lekarz zleca szereg badan, w tym scyntygrafię nerek, którą wykonuje się w dniu poprzedzającym biopsję.

Podczas biopsji nerki pacjent przyjmuje pozycję leżącą na brzuchu. Pod jego brzuchem umieszczony zostaje zwinięty koc lub wałek, celem którego jest zapobiegnięcie jakimkolwiek przemieszczeniom nerki, oraz ułatwienie lekarzowi operowania głowicą.

Następną czynnością jest badanie nerek, dzięki któremu lekarz wie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu biopsyjnego, a także określone zostaje miejsce, w którym dojdzie do wkłucia igły (zazwyczaj jest to wycinek lewej nerki). W momencie, gdy igła dochodzi do torebki nerkowej, lekarz prosi pacjenta o wstrzymanie oddechu na czas wkłucia.

Bezzwłocznie po pobraniu fragmentu nerki, jest on dokładnie analizowany pod mikroskopem preparacyjnym przez specjalistę patologa. Podczas biopsji zwykle pobiera się dwa fragmenty, ze względu na to, że czasami jeden nie wystarcza do postawienia prawidłowej diagnozy.

Badanie trwa zwykle 15-20 minut. Wykonuje się je przy znieczuleniu miejscowym. Po badaniu może wystąpić krótkotrwały krwiomocz.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość