Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja serca

Serce to najważniejszy mięsień w organizmie człowieka – to pompa tłocząca w nas życie. Popełnienie jakiegokolwiek błędu podczas biopsji serca daje spore prawdopodobieństwo powikłań, a w niektórych przypadkach nawet zgonu, ale badanie jest konieczne, gdy zawiodły pozostałe metody diagnostyczne.

Kiedy wykonuje się biopsję endomiokardialną (biopsję serca)?

Ze względu na inwazyjność biopsji mięśnia sercowego, lekarz poddaje pacjenta tej procedurze dopiero wtedy, gdy zawiodły inne metody diagnostyczne. Wykonuje się ją w diagnostyce serca po transplantacji, w niektórych przypadkach zapalenia mięśnia serca, przewlekłej niewydolności serca a także przy diagnozowaniu guzów serca i kardiomiopatii.

Przebieg biopsji serca

Biopsja mięśnia sercowego, podobnie jak inne biopsje, polega na pobraniu fragmentu tkanki (w tym przypadku tkanki serca) do analizy mikroskopowej. Wykonuje się ją metodą inwazyjną, czyli poprzez wprowadzenie do środka mięśnia sercowego specjalnego cewnika biopsyjnego, którego celem jest zlokalizowanie i pobranie materiału.

Biopsję serca można również wykonać podczas operacji na otwartym sercu. Pobrane wycinki tkanki po specjalnej obróbce są analizowane przy pomocy mikroskopu przez patomorfologa.

Powikłania związane z biopsją serca

Biopsje inwazyjne wiążą się zawsze z pewnym ryzykiem powikłań, aczkolwiek w sprawdzonych ośrodkach odsetek takich przypadków nie przekracza 1%. Do owych powikłań zaliczamy krwawienia, tętniaki, krwiaki oraz przebicie serca które prowadzi do tzw. tamponady serca, co czasami skutkuje nawet zgonem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość