Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja skóry

Choroby nowotworowe skóry dotykają coraz większą liczbę osób. Ważną metoda diagnostyczna jest biopsja.

Na czym polega biopsja skóry?

Biopsja skóry jest metodą dodatkową, polegającą na pobraniu wycinka skóry, w którym obserwujemy zmiany chorobowe. Pobrany wycinek poddany zostaje analizie, na którą składa się:

  • Analiza histopatologiczna, gdzie konieczne jest, aby biopsja obejmowała nie tylko miejsce w którym występuje zmiana chorobowa, ale także wąski odcinek skóry, który ją otacza.
  • Analiza immunohistochemiczna, polega na pobieraniu wycinków zazwyczaj z miejsc, w których występują zmiany chorobowe, ale we wczesnym stadium. W przypadku choroby pęcherzowej, skóra pobierana jest z miejsc otaczających zmiany chorobowe, a w momencie, gdy do czynienia mamy z chorobą tkanki łącznej – z miejsc pozornie zdrowych (tkanka niezmieniona), narażonych na szkodliwe promienie słoneczne.

Niewielki wycinek skóry pobiera się skalpelem, a następnie zakłada się opatrunek ze środkiem zapobiegającym krwawieniu, ewentualnie szwy w miejscach szczególnie ukrwionych. Zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut i wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu.

Kiedy stosuje się biopsję skóry?

Biopsję skóry wykonuje się w momentach, gdy istnieje podejrzenie istnienia nowotworu skóry i w stanach przednowotworowych. Osoby z chorobą pęcherzową, chorobami tkanki łącznej, w przypadku chłoniaka skóry oraz gdy występuje zapalenie naczyń na tle immunologicznym bądź inne choroby skóry takie jak liszaj płaski, przyłuszczyca i łuszczyca również powinny poddać się temu badaniu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość