Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja szpiku

Biopsja szpiku to badanie, dzięki któremu lekarze mogą zajrzeć wgłąb tkanek produkujących naszą krew. Wykonuje się je, gdy inne metody diagnostyczne układu krwiotwórczego zawiodły.

Czemu służy badanie?

Biopsja szpiku jest zabiegiem umożliwiającym końcowe zdiagnozowanie niektórych schorzeń krwi – zwłaszcza tych o podłożu rozrostowym. Jego wyniki są konieczne do oszacowania prawidłowości przebiegu leczenia chorób szpiku kostnego, oraz pozwalają na obserwację rozwoju zmian chorobowych. Dlatego też biopsja szpiku jest zabiegiem powtarzanym okresowo.

Opis badania

Biopsja szpiku polega na pobraniu fragmentu miazgi krwiotwórczej z kości przy użyciu igły biopsyjnej. Miazga krwiotwórcza (szpik) rozprowadzana jest po szkle mikroskopowym, zabarwiana przeznaczonymi do tego celu barwnikami oraz analizowana za pomocą mikroskopu świetlnego. Podczas badania szpiku kostnego badający zwraca szczególną uwagę na rodzaje i liczbę poszczególnych komórek, określając mielogram – udział procentowy różnych rodzajów komórek. Lekarz poszukuje również komórek, których w szpiku być nie powinno, komórek niepochodzących z układu krwiotwórczego, takich jak komórki nowotworowe.

Pacjent układa się na wznak lub na brzuchu (szpik u osób dorosłych pobiera się z kości biodrowej lub mostka). Przed przystąpieniem do badania, lekarz odkaża i znieczula miejsce wkłucia. Na tym etapie może pojawić się niewielki ból, gdyż lekarz musi znieczulić silnie unerwioną okostną. Następnie badający wprowadza do jamy szpikowej i za pomocą przyłączonej strzykawki pobiera około 0,5 ml miazgi krwiotwórczej przedostaje się do jej wnętrza. Proces ten jest dość bolesny, ale trwa bardzo krótko. Zaleca się głębokie, spokojne oddychanie dla zmniejszenia dyskomfortu. Po zakończeniu badania, w miejsce wkłucia zakłada się opatrunek.

Adam Jagło

Tematy: szpik kostny

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość