Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja trofoblastu

Biopsja trofoblastu zaliczana jest do ważnych badań prenatalnych, diagnozujących stan zdrowia i rozwój płodu.

Podstawowe informacje i cel biopsji trofoblastu

Biopsja tzw. trofoblastu czyli kosmówki polega na pobraniu jej wycinka, wszystko pod ścisłą kontrolą USG. Przeprowadzana jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pobranie tkanki przy pomocy igły biopsyjnej, która nakłuwa powłoki brzuszne. Druga możliwość to metoda przezpochwowa, czyli pobranie materiału za pośrednictwem cewnika wprowadzanego do szyjki macicy.

Wyniki wstępne znane są po około dwóch dobach, a wyniki końcowe i szczegółowe nawet po kilku dniach.

Głównym celem biopsji trofoblastu jest wczesne wykrycie ewentualnych wad płodu ze względu na to, że kosmówka kobiety jest idealnym źródłem DNA płodu. Wykonywana jest zazwyczaj między 11 a 14 tygodniem ciąży, a ryzyko utraty płodu jest równe ryzyku, jakie występuje przy procedurze amniopunkcji. Wczesna biopsja trofoblastu jest kluczowa, ponieważ pozwala na przeprowadzenie analiz molekularnych potrzebujących więcej czasu.

Przebieg biopsji trofoblastu

W momencie przystąpienia do zabiegu kobieta powinna znajdować się w łóżku porodowym lub fotelu ginekologicznym. Ważne jest, aby wszystkie narzędzia były całkowicie sterylne, a brzuch kobiety został odkażony. Lekarz przystępuje do wprowadzenia igły biopsyjnej w powłoki brzuszne kobiety w miejscu, gdzie znajduje się trofoblast (wszystko wykonywane jest przy użyciu aparatu ultrasonograficznego). Następną czynnością jest zassanie przez igłę wycinków kosmówki, po czym igła zostaje usunięta z ciała kobiety. Pobrane fragmenty kosmówki poddawane są analizie cytogenetycznej w laboratorium.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość