Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja trzustki

Trzustka to organ położony w górnej części jamy brzusznej. Jest odpowiedzialna za produkcję wielu enzymów trawiennych, a także hormonów takich jak insulina czy glukagon, co sprawia, że jej rola w naszym układzie pokarmowym jest nadrzędna.

Czemu służy biopsja trzustki?

Biopsję trzustki wykonuje się w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w obrazie trzustki podczas tomografii lub ultrasonografii. W trakcie badania lekarz pobiera fragmenty komórek trzustki za pomocą igły biopsyjnej, którą nakłuwa ciało pacjenta.

Tkanka, którą zbierze igła poddawana jest specjalistycznej analizie histopatologicznej lub mikroskopowej w celu zlokalizowania zmian chorobowych. Biopsja trzustki jest niezwykle przydatna, gdyż za jej pośrednictwem możliwe jest opróżnienie torbieli trzustki z ropy lub płynów zapalnych.

Przebieg badania

Biopsja trzustki wykonywana jest metodą cienkoigłową oraz przy użyciu aparatu ultrasonograficznego. Lekarz dezynfekuje pacjenta leżącego na plecach w miejscu, w którym zamierza wbić igłę biopsyjną, następnie znieczula je podając miejscowy środek znieczulający do skóry, tkanki podskórnej i mięśni. Przy użyciu skalpela lekarz nacina skórę i tkankę podskórną po czym wbija igłę w trzustkę, prosząc badanego o chwilowe zatrzymanie oddechu. Gdy to nastąpi, lekarz pobiera fragmenty tkanki trzustki, usuwa igłę i zakłada opatrunek uciskowy.

Powikłania

Do nielicznych powikłań śród- i pooperacyjnych wliczamy :

  • częste wymioty lub nudności,
  • ból podczas wykonywania zabiegu,
  • krwawienie lub zapalenie trzustki (występuje u 1 na 200 pacjentów).
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość