Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Biopsja węzła chłonnego

Węzły chłonne to ważne gruczoły chroniące nasz organizm przed wieloma infekcjami. Wytwarzają przeciwciała, które zwalczają bakterie i wirusy krążące w naszej krwi. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka węzłów chłonnych, a najlepszym sposobem na to jest biopsja.

Węzły chłonne to struktury wytwarzające przeciwciała (limfocyty), które biorą czynny udział w zwalczaniu wielu rodzajów drobnoustrojów, stanowiących niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Podczas biopsji węzłów chłonnych lekarz pobiera wycinek tkanki do dalszej analizy mikroskopowej i histopatologicznej.

Procedura biopsji węzłów chłonnych

Podczas biopsji węzłów chłonnych pacjent leży na plecach, lekarz dezynfekuje miejsce, na którym będzie odbywał się zabieg, po czym podaje znieczulenie miejscowe. Niedługo po tym, przy użyciu igły biopsyjnej przebija się do węzła i zasysa materiał biologiczny. Ten rodzaj biopsji trwa około 10 minut, lecz czasami tkanki jest po prostu za mało i konieczne jest powtórzenie procedury. Biopsję tę wykonuje się również podczas częściowego lub całkowitego usunięcia węzła chłonnego.

Zastosowanie badania

Biopsję węzła chłonnego przeprowadza się, gdy są one powiększone lub wykryto ich obecność na obrazie rezonansu magnetycznego lub tomografii. Ma ona duże zastosowanie przy diagnozowaniu wielu infekcji i raka. W przypadku czerniaka lub nowotworu piersi wczesna biopsja jest zalecana, ponieważ pozwala na wykrycie przerzutów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość