Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Blog podnosi samoocenę

Izraelscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że prowadzenie bloga korzystnie wpływa na samoocenę nastolatków.

Zapisywanie myśli i wydarzeń dnia codziennego, na przykład w postaci pamiętnika, pobudza wyobraźnię i kształtuje zdolności narracyjne, ale dzielenie się nimi z internautami przynosi dużo większe korzyści. Okazuje się, że prowadzenie bloga dodatkowo podnosi morale, chroniąc przed zaburzeniami lękowymi i depresją.

Azy Barak, profesor psychologii z Uniwersytetu Haifa tłumaczy: „Blogerzy otrzymują mnóstwo zachęcających informacji zwrotnych; wśród nich takie, które uświadamiają im, że są ludzie, którym na nich zależy. Takie komunikaty stanowią niezwykle istotne wsparcie dla osób cierpiących na zaburzenia natury emocjonalnej i obok niewątpliwych zalet wynikających z ekspresyjnego pisania, niosą korzyści dla samooceny piszącego.”

By dowieść hipotezy, że istnieje zależność między prowadzeniem bloga a zwiększoną pewnością siebie, naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 161 uczniów szkoły średniej w Izraelu. Ochotników podzielono na 3 grupy. W pierwszej uczniowie prowadzili blog na temat wydarzeń życia codziennego, w drugiej zwykły pamiętnik, a w trzeciej nie robili żadnej z tych rzeczy. U nastolatków z pierwszej grupy odnotowano największą redukcję symptomów depresyjnych i największą poprawę w zakresie postrzegania siebie i swojej wartości.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość